Hlavní navigace

Řekové se připravují na středeční bruselskou bitvu

14. 2. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cesta k středeční dohodě mezi Řeckem a eurozónou ještě může být klikatá. Athény jednak musí vymyslet dodatečné úspory v hodnotě 325 milionů eur.

A především, EU bude chtít ve středu vidět pravděpodobně písemné záruky od šéfů dvou největších řeckých stran.

To může být tvrdý oříšek, zvlášť pro pravděpodobného vítěze předčasných voleb Antonise Samarase, který před schvalováním balíku svým poslancům řekl, že si dnes pouze kupují čas k tomu, aby po volbách dojednali nové podmínky. I on ale nakonec asi bude hrát poslušného beránka, k plnění všech slibů se zaváže a úleva na trzích bude nějakou dobu pokračovat. ´

Do středy ale napětí může zůstat ve hře, a to nejen kvůli Řecku. Dnes po ránu trhy zatěžuje snížení ratingů v zemích eurozóny od agentury Moody’s (Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Malta).

Agentura současně zhoršila výhled na rating Francie, Británie a Rakouska, i když ho zatím ponechává beze změny. Druhým zátěžovým testem pro optimisty může být dnešní italská aukce, na které bude Řím prodávat 3–5leté dluhopisy. Na rozdíl od Španělů toho Italové zatím na trhu moc prodat nestihli, a i když jim ECB svojí politikou hodně pomáhá, poslední série snížení ratingů se může časem na trzích projevit.

skoleni_29_6

Pokud ale řecká detektivka skončí ve středu v Bruselu novou dohodou, výrazně klesne riziko březnového neřízeného bankrotu Řecka, a trhy by si měly oddychnout. Řecký problém se jako bumerang vrátí zpět nejdříve po volbách nebo možná až v létě ( s další hodnotící zprávou MMF). To by mělo trhům stačit na to, aby se načas soustředily na příjemnější stránky života, například na americká nebo německá makro-čísla.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).