Hlavní navigace

Řekové moc nešetří a chtějí další peníze

26. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řecký ministr financí J. Stournaras odhadl dopad požadovaného prodloužení jejich bailoutu. Řekové usilují o to, aby na splnění jeho rozpočtových podmínek měli o dva roky déle.

Zpomalení reforem by znamenalo díru v rozpočtu dalších 13 – 15 mld. eur. Nežádá ale o další peníze, představuje si, že rozdíl Řecko pokryje emisí poukázek, rolováním dluhu u ECB nebo snížením úroků na stávajícím dluhu. 

Britská CB zdá se uspěla se svou akcí, kterou představila v srpnu a která je zacílena na podporu úvěrování. Nabídla bankám profinancování 5% stávajícího objemu úvěrů plus veškerého navýšení těchto objemů do poloviny roku 2013. Do programu se přihlásilo celkem 13 bank, z toho 5 z 6 největších. Těchto 13 bank reprezentuje 73% objemu úvěrů domácnostem a firmám. 

Itálie těží z optimismu, který na trzích zažehla ECB. Ve včerejší aukci 4 mld. eur dvouletých papírů jí klesl výnos proti minulému měsíci z 3,06% na 2,53% při slušném B/C 1,65. Dále ještě Italové prodali 4Y a 9Y bondy, celkový objem se tak vyšplhal blízko plánovanému maximu, konkrétně na 5,44 mld. Pro tento týden to ale ještě není konec. Dnes je čeká aukce 9 mld. 6M poukázek a zítra o něco větší výzva, 7 mld. dlouhých bondů.

Důvěra amerických domácností vzrostla na sedmiměsíční maximum, v září poskočila z 61,3 na 70,3.

setrime_s_mescem

Data z Polska bez většího překvapení. Nezaměstnanost o desetinku vzrostla na 12,4%. Maloobchodní tržby dále zpomalují. V srpnu meziročně přidaly 5,8%. Podle guvernéra Belky by se už v říjnu mělo hlasovat o cutu. My se zatím stále kloníme k tomu, že k němu dojde až v listopadu s novou inflační prognózou. Pravděpodobnost, že se dočkáme už v říjnu ale roste. Belka také jasně řekl, že nepůjde o one-off, ale o začátek cyklu. Na dotaz, zda by cut mohl být i vyšší než 25 b.b. uvedl, že by CB neměla dělat prudké změny ve své politice pokud k nim nemá mimořádný důvod. A ten ta polská nemá.

Maďarská centrální banka se nakonec přiklonila k názoru těch analytiků, kteří čekali cut (mezi něž my jsme nepatřili) a snížila po druhé za sebou sazby o 25 b.b. Rozhodnutí bylo těsné a pravděpodobně kopíruje dlouhodobé rozdělení rady na Orbánovo křídlo (4) a Simorovo (3). Hlavní sazba CB tak je 6,5%. Ne že by to byl až takový šok, ale přeci jenom jde o překvapení. Už jen pro to, že ve své inflační zprávě, kterou CB vydala také včera, zvýšila výhled inflace z 5,3% na 5,8% pro letošní rok a z 3,5% na 5,0% pro 2013. Na druhou stranu CB uvolnil ruce stabilní forint, který nijak výrazně nereagoval ani na předchozí cut a kroky globálních CB (ECB, Fed, BoJ), které přinesly trhům obecně trochu úlevy. Guvernér Simor není z aktuálního vývoje evidentně nadšený a prohlubující se rozpory v BR rozhodně nejsou dobrým signálem. A to ani pro MMF, se kterým se maďarská vláda stále nedohodla na kreditní lince.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).