Hlavní navigace

Řekové milují svou přebujelou státní správu. Šetřit se jim nechce

11. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řecko drží ochranou ruku nad svou státní správou. Než by úředníky propouštělo, raději vymýšlí jiný plán, který ale přinese jen zlomek úspor.

Víkendové spekulace o tom, že ne všechny navrhované řecké úspory považuje Trojka (EK, ECB, MMF) za dostatečné, se potvrdily. A pondělní druhé kolo rozhovorů žádný posun nepřineslo. Představitelům Trojky se především nelíbí, jak málo se úspory dotýkají státní správy. Pro Řeky je to citlivé téma, propouštění státních úředníku komplikuje i ústava. Proto vymysleli náhradní plán, úředníky nepropustí, ale přeřadí je do „pracovní rezervy“ při snížení mzdy. Celkové takto dosažení úspory však představují jen 167 mil. eur během 2 let, což je jen zlomek z celkových 12 mld. 

Španělský premiér Rajoy očekává, že podmínky bailoutu budou ze strany EU „rozumné“. Zejména by nerad, aby říkaly, kde přesně se má šetřit. Také doplnil, že žádné rozhodnutí ze španělské strany nepadne před pátečním zasedání Ecofinu. 

Italská ekonomika se ve druhém kvartále propadla ještě o něco více než se čekalo, konkrétně o 0,8% q/q a 2,6% r/r. Největším negativním překvapením byla spotřeba domácností, která se meziročně propadla o 3,6%. To samozřejmě nevěstí nic dobrého pro snahu Italů osekat rozpočtový deficit a vyhnout se hlubší dluhové krizi. 

Data z Číny opět nepotěšila. Dovozy, u kterých se čekal růst o 3,5% r/r se o 2,6% propadly. Vývoz sice naplnil očekávání růstu, ale 2,7% bylo také méně než se čekalo. Slabé dovozy indikují, že to s růstem domácím poptávky nebude tak žhavé. A na ní se sází jako na tahouna budoucího růstu. Už o víkendu přišla slabší data za průmyslovou produkci – růst byl nejslabší za poslední 3 roky. V ohrožení tak je i plánovaný růst ekonomiky o 7,5% a očekává se, že vláda sáhne k další stimulaci ekonomiky. 

Inflace v ČR v souladu s očekáváním nepatrně vzrostla na 3,3% r/r. Meziměsíčně ceny o 0,1% poklesly. Z pohledu ČNB se nic nemění, poptávková složka zůstává záporná a dalšímu cutu by nemělo nic bránit. 

Zveřejněna byla včera, i nezaměstnanost. Ta podle očekávání zůstává na 8,3%. 

skoleni9_11

Maďaři, zdá se, úplně neopustili plán na dohodu s MMF. Premiér Orbán stále opakuje, že o ní stojí. Nemíní ale přistoupit na úsporná opatření, které se MMF klade jako podmínku. Rozdíl jen podle něj v tom, že na rozdíl od zemí, které žádají o přímou pomoc, Maďarsko žádá jen o preventivní „záchrannou síť“. Na druhou stranu jsou Maďaři připraveni vyhovět (některým) další požadavkům. Ministr hospodářství G. Matolcsy měl v parlamentu prohlásit, že vláda nebude zřejmě schopna daň z finanční transakce uplatnit také na centrální banku, a to právě z důvodu, že tenhle nápad je trnem v oku MMF a EU. 

Zajímavý byl také komentář člena maďarské CB, který prohlásil, že CB nemůže podpořit ekonomiku dalším snížením sazeb nebo intervencí na bondovém trhu (což udělala v roce 2008). Že by varování Orbánovi? 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).