Hlavní navigace

Řekové mají strach opustit euro. Zvolí raději úspory?

29. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euro posílilo po zveřejnění předvolebních průzkumů v Řecku. Ty ovlivňuje strach opustit euro a rostoucí důvěra v úsporná opatření.

Zprávy a události

Svátky v převážné většině zemí znamenaly, že jsme se včera žádných nových ekonomických zpráv či událostí nedočkali.

Euro na úvod týdne silnější. Na jak dlouho?

Společná evropská měna se na počátku nového týdne odrazila od svého téměř dvouletého minima. Během včerejší asijské seance se kurz vyšplhal až k 1,2600 USD/EUR. Na počátku evropského obchodování se kurz dokonce krátce přehoupl přes 1,2620 USD/EUR. Euro získalo podporu po víkendovém zveřejnění předvolebních průzkumů v Řecku. Ty naznačily, že zřejmě strach Řeků z opuštění eura je hodně velký a důvěra ve strany podporující úsporná opatření dohodnutá s „trojkou“ se zvyšuje.

Těžko očekávat výraznější posílení eura před uskutečněním řeckých parlamentních voleb 17. června. Ještě včera odpoledne začala evropská měna opět ztrácet, když kurz zamířil pod 1,2550 USD/EUR. Je zřejmé, že předtím, než bude definitivně znám výsledek řeckých voleb, tak není jasné nic. Pravděpodobné je pokračování zvýšené tržní volatility.

Dnešní den již přinese některé zajímavé makroekonomické ukazatele. Z Německa se dočkáme předběžných inflačních dat. Měli bychom vidět pokračování dezinflačního trendu. Ekonomové SG jsou v tomto ohledu agresivnější než trh, když sází zejména na dopad nižších cen ropy. Ze Spojených států se dočkáme statistiky cenového vývoje na trhu nemovitostí za Q1 12, respektive za březen a květnové spotřebitelské důvěry a průmyslové aktivity z okolí Dallasu. Trh i nadále zůstane citlivý na jakékoliv negativní zprávy z eurozóny. Na druhou stranu se zdá, že je trh z pohledu eura silně přeprodán a jakákoliv příznivější zpráva může vést k citlivější reakci kvůli přivírání otevřených pozic.

Středoevropské devizové trhy na počátku týdne v klidu

Kvůli svátku byla zavřena většina hlavních trhů a absence lokálních zpráv vedla k tomu, že obchodování na středo-evropských devizových trzích bylo na úvod týdne hodně klidné. Oproti pátečnímu závěru otevíraly včera všechny měny v regionu na silnější úrovni díky tomu, že se euro na globálních trzích mírně zotavilo po zprávách, že v průzkumech veřejného mínění začínají získávat navrch proevropské strany. Po převážnou většinu dne pak měny stagnovaly, v samotném závěru seance byl na trhu opět cítit mírný výprodejní tlak.

skoleni_8_6

Nejhorší výkonnost zaznamenal maďarský forint, který včerejší den končil v postatě na úrovni páteční zavírací úrovně. To polský zlotý i česká koruna si nakonec polepšily. Posílení české měny se koncentrovalo hned na počátek včerejší seance, kdy kurz na mezibankovním trhu spadl ze zahajovacích 25,48 až ke 25,26 CZK/EUR, aby se následně stabilizoval těsně nad hladinou 25,30 CZK/EUR.

Ani dnešní den příliš bohatý do domácí ekonomické události nebude. Česká koruna tak bude (stejně jako další středoevropské měny) i nadále pasivně sledovat pozici eura na globálním trhu ve světle zpráv přicházejících zejména z Řecka a Španělska.


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).