Hlavní navigace

Rekordní obrat zahraničního obchodu

10. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Finančník.cz
Zahraniční obchod se v říjnu meziročně zlepšil o 0,8 mld. Kč, když přebytek obchodní bilance činil 33,6 mld. Kč. V porovnání se zářím se vývoz snížil, zatímco dovoz vzrostl.

Zahraniční obchod se podle Českého statistického úřadu v říjnu meziročně zlepšil o 0,8 mld. Kč, když přebytek obchodní bilance činil 33,6 mld. Kč. Vývoz v porovnání s loňskem vzrostl o 3,1 % a dovoz o 3,2 %. V porovnání se zářím se vývoz snížil, zatímco dovoz vzrostl. 

skoleni_4_3

Obchod České republiky se zahraničím nenakročil do posledního čtvrtletí zrovna energicky. Přebytek obchodní bilance je na letošní poměry velmi útlý a při sezónním očištění byl dokonce záporný. Důvodem není ani tak slabý vývoz (i když i ten byl po sezónní úpravě až třetí nejlepší v letošním roce), ale hlavně silný dovoz. O ten se postaraly především podniky vlastněné zahraničními majiteli.  Ty zvýšily dovoz o zhruba 15 %, čili o necelých 6 mld. Kč. Hlavním průmyslovým odvětvím pod zahraniční kontrolou je automobilový průmysl, který se v posledních měsících začíná vzpamatovávat. Je to ostatně vidět i ve vývozních statistikách, kdy zahraniční zájem o silniční vozidla vzrostl v říjnu meziročně o zhruba 16 %. Nicméně silný nárůst dovozu podniků se zahraniční účastí vzbuzuje otázku, zdali to bylo způsobeno tehdejší obavou firem o spuštění devizových intervencí. Podniky se sídlem v ČR totiž dovoz nijak zásadně nezvýšily (v procentuálním vyjádření).

Vývoz do eurozóny se zvýšil meziročně o 2,4 %, do samotného Německa pak ještě o několik desetinek více. Slovensko naopak přijalo méně našeho zboží než před rokem. Kromě silničních vozidel se dařilo vyvážet elektrická zařízení a spotřebiče, naopak menší zájem byl o výpočetní techniku. Dovoz tohoto zboží ale zesílil a poptávka byla vyšší i po zařízeních určených ke komunikaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).