Hlavní navigace

Rekordní nezaměstnanost v eurozóně: problémy mají i silné severní státy

1. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla na historické maximum. Kromě slabého jihu začínají mít problémy i silné severní státy.

Ministři financí EMU včera během konferenčního hovoru probírali situaci Řecka. Žádné rozhodnutí ani oficiální prohlášení se nečekalo. I proto si Řekové mohli dovolit těsně před zahájením rozhovoru zveřejnit další špatnou zprávu. Jedno z malá čísel, kterým se Atény mohou chlubit, primární rozpočtový přebytek (tedy před započtením splátek a úroků) snížili o více než polovinu, na 0,4 % HDP. Podle neoficiálních zpráv se nediskutovalo o možnosti haircutu na části dluhu drženého veřejnými institucemi, probíraly se jiné možnosti jako prodloužení maturity a snížení úroků na stávajícím dluhu. 

Nezaměstnanost v eurozóně v září narostla na historické maximum 11,6%. Příčinou je především slabost jihu eurozóny, ale situace se začíná pomalu zhoršovat i v dosud relativně silných severních státech. Celkově se dá očekávat, že se v dalších měsících s mírou nezaměstnanosti posuneme ještě výše. 

ECB včera zveřejnila výsledky pravidelného průzkumu mezi bankami EMU o úvěrování. A nejde o nic povzbudivého, banky za poslední kvartál zpřísnily podmínky úvěrování firem a další zpřísnění plánují v následujících měsících. 

Ve Spojených státech je z hlediska ochoty bank poskytovat úvěry situace lepší. Podle posledního průzkumu Fedu se sice situace příliš nezměnila z hlediska standardů posuzování kvality případného dlužníka, ale přesto rostla ochota bank poskytovat úvěry a celkově se dále uvolnily podmínky pro poskytování úvěrů.

Francouzské spotřebitelské výdaje v září meziměsíčně rostly o 0,1%, ale meziročně o 0,3% klesaly. Údaj je lehce slabší než očekávání a potvrdil trvající slabost spotřebitelské poptávky v eurozóně. 

Pokles polských inflačních očekávání z 4,1% na 3,8% potvrdil prostor pro uvolňování měnové politiky. 

skoleni11_1

Chicagský index nákupních manažerů oproti předchozímu měsíci sice velmi mírně narostl, ale udržel se těsně pod hranicí 50 v pásmu kontrakce. Potvrdil tak trvání relativní slabosti ve výrobním sektoru. Výrazně klesl subindex produkce, naopak nové objednávky se dostaly nad 50, což dává naději, že se situace v příštích měsících začne zlepšovat. Pozitivní také je, že se nad 50 udržel subindex zaměstnanosti, i když jen těsně. Dnes bude zveřejněn celostátní index ISM výrobní, který by měl v podstatě potvrdit poselství chicagského PMI. 

Dnes zasedá Česká národní banka. My se kloníme k názoru, že sazby sníží, i když ne úplně na nulu. Náš odhad je 0,10%. Důvodů pro cut je dost. Konzistentně slabá data ukazují na proti-inflační ekonomiku, poptávková inflace zůstává záporná. Zpomaluje i export, který dosud držel českou ekonomiku nad vodou. Navíc, pokud by ČNB opravdu chtěla sáhnout k nějakému nestandardnímu opatření směrem k dalšímu měnovému uvolnění, pak by se jí takový krok obhajoval lépe v situaci, kdy se sazbami už není kam hnout. Zajímavá bude tiskovka, čekat se bude na to, zda guvernér nenaznačí něco právě o nestandardních opatřeních. Podle nás lze reálně uvažovat jen o intervenci na devizovém trhu směrem k oslabení koruny. Ani její nasazení však v nejbližší době nečekáme. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).