Hlavní navigace

Regionálním měnám se ve středu dařilo

8. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká koruna uprostřed pracovního týdne příliš velkých změn nedoznala. V ranních hodinách se koruna vůči euru obchodovala okolo úrovně 27,40 CZK/EUR, v pozdějším obchodování mírně posílila na 27,38.

Okolním regionálním měnám se dnes dařilo daleko více. Polský zlotý si připisoval zisky ve výši 0,8 % a posunul se na dohled k psychologické hranici 4,00 PLN/EUR (aktuálně 4,01). Maďarský forint pak posílil o 0,6 % na 296,6 HUF/EUR a vzdálil se tak od hladiny 300 HUF/EUR.

Dnes jsme se z domácí ekonomiky zajímavých údajů nedočkali, ekonomická data byla zveřejněna pouze v Maďarsku. V souhrnu lze říci, že nebyla nijak špatná, solidním tempem okolo 6 % meziročně rostly v únoru maloobchodní tržby i průmyslová produkce. Tamní inflace se v březnu přiblížila k pozitivnímu teritoriu, když meziroční pokles cen se zmírnil z –1,0 % v únoru na –0,6 % v březnu.

Zítra se z domova dočkáme míry nezaměstnanosti a inflace za březen. Zatímco míra nezaměstnanosti by měla pokračovat v sestupném trendu, inflace by se díky vyšším cenám pohonných hmot měla naopak zvýšit. Dopad na trhy ovšem neočekáváme, vyšší inflace centrální bance nedává důvod dále oslabit korunu.

Situace na domácím trhu práce se zlepšuje, především pokud se jedná o míru nezaměstnanosti. Podle dat z úřadu práce se podíl nezaměstnaných snížil od února 2014 o 1,10 pb (SA), když nejvýraznější zlepšení bylo patrné v posledních několika měsících. Oživení domácí ekonomiky je natolik silné a rozloženo do více sektorů, aby tlačilo míru nezaměstnanosti na nižší úrovně i v dalších měsících. V samotném březnu očekáváme, že míra nezaměstnanosti poklesne z 6,88 % na 6,77 % (SA). Výraznější zlepšení pak bude patrné na sezónně neočištěné míře (propad z únorových 7,53 % na 7,24 %), jelikož sezónnost začíná od března působit příznivě.

skoleni_4_3

Během prvních dvou měsíců letošního roku deflace v české ekonomice nakonec nenastala a meziroční inflace zůstala mírně kladná ve výši 0,1 %. Během března očekáváme mírnou akceleraci na 0,3 %. Z meziměsíčního pohledu by se spotřebitelské ceny měly zvýšit o 0,2 % zejména kvůli růstu cen pohonných hmot o 4,5 % (jedná se ovšem jen o částečnou korekci cenových propadů během předchozích měsíců). Mírně vyšší o 0,3 % by měly být i ceny potravin. Nicméně po sezónním očištění se jedná o pokles o 0,2 %. Regulované ceny by se v březnu příliš změnit neměly (+0,03 %) a směrem nahoru by mělo stále působit zvýšení spotřební daně na tabák (příspěvek do meziměsíčního růstu CPI +0,04 pb). Jádrové ceny se od listopadu 2014 zvýšily kumulativně o 0,61 % (SA) a v březnu očekáváme jejich další růst o 0,10 % (-0,12 % bez sezónního očištění). Meziročně by se měly jádrové ceny v březnu zvýšit o 1,15 %, což je dostatečně hluboko v pozitivním pásmu. Vývoj jádrových cen je tak dalším faktorem, který nenutí centrální banku k úpravě nastavení jejího intervenčního režimu (resp. k posunutí úrovně kurzového závazku nahoru).

Česká swapová výnosová křivka se ve středu posunula dále mírně dolů (přibližně o jeden bod po celé své délce), když následovala vývoj na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).