Hlavní navigace

Regionálním měnám se dařilo. Podpořila je dobrá data z ekonomiky

11. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Koruna si proti euru připsala zisky a dařilo se i okolním měnám v regionu, když polský zlotý si polepšil o 0,2 % a maďarský forint podobně jako koruna o 0,5 %. Nakonec se dařilo i dalším rizikovým aktivům.

Zprávy a události

         Italská průmyslová produkce se v září snížila o 0,9 % m/m. Meziročně byla nižší o 2,9 % (WDA). Sentix indikátor důvěry investorů v EMU se v listopadu zlepšil z –13,7 bodu na              -11,9 bodu (trh –13,8 bodu). Průmyslová produkce v Řecku se v září snížila o 5,1 % meziročně (trh  3,8 %). Řecké spotřebitelské ceny pak v říjnu poklesly o 1,7 % meziročně (trh –0,9 %).

         České spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,2 % meziměsíčně, meziročně byly vyšší o 0,7 % (trh 0,7 %). Míra nezaměstnanosti ve stejném měsíci poklesla ze 7,3 % na 7,1 % (trh 7,2 %).    

Euro vůči dolaru na začátku týdne mírně slabší

Pondělní obchodování na trhu eura s dolarem přineslo společné evropské měně mírné ztráty. Kurz USD/EUR se pohyboval nejdříve v pásmu 1,245–1,251. Z tohoto pásma kurz vystoupil v odpoledních hodinách a dnes ráno se euro vůči dolaru obchoduje okolo úrovně 1,2420 USD/EUR.

Včera bylo zveřejněno jen několik indikátorů z eurozóny, v USA byl ekonomický kalendář prázdný. Italská průmyslová produkce v září poklesla o 0,9 %, zatímco trh očekával snížení pouze o 0,2 %. Již minulý týden zveřejněná německá produkce vzrostla o 1,4 % a francouzská meziměsíčně stagnovala. Ve středu se dočkáme celkového údaje za celou EMU, kolegové z SG očekávali před zveřejněním italského průmyslu růst o 0,9 % (je zde tedy riziko k horšímu výsledku, stejně tak u HDP Itálie nyní hrozí větší pokles než o 0,2 % v Q3, tento údaj bude zveřejněn v pátek). Za celé třetí čtvrtletí by se průmysl v EMU měl snížit o 0,8 % (opět s rizikem dolů), což samozřejmě bude mít dopad na výsledek HDP za Q3 14 (pátek).

Dnes nebudou EMU zveřejněna žádná klíčová data, z USA se dočkáme pouze důvěry u malých podniků, která by se měla dle ekonomů z SG zlepšit z 95,3 bodu na 96,1 bodu (NFIB již zveřejnil, že počet respondentů, kteří chtějí nabírat pracovníky, se zvýšil v říjnu o 1 pb na 10 % a počet respondentů, kteří nejsou schopni naplnit volná místa, vzrostl z 21 % na 24 %). Na eurodolarovém trhu by tak mělo pokračovat klidnější obchodování.

Koruna si na začátku týdne připisovala zisky

Koruna vstoupila do nového týdne optimisticky, když si proti euru připsala zisky ve výši 0,5 % a posílila na 27,60 CZK/EUR. Dařilo se i okolním měnám v regionu, když polský zlotý si polepšil o 0,2 % a maďarský forint podobně jako koruna o 0,5 %. Nakonec se dařilo i dalším rizikovým aktivům, když například evropské akcie byly včera v zisku ve výši 1,0 %.

Na domácí půdě jsme se včera dočkali několika zajímavých údajů. Spotřebitelská inflace v říjnu dle očekávání stagnovala na úrovni 0,7 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %. Důvodem ovšem byla pouze sezónnost u jádrové inflace. Pohonné hmoty totiž v říjnu poklesly o 0,5 % m/m, regulované ceny stagnovaly a potraviny marginálně vzrostly o 0,1 % (+0,1 % SA). Jádrové ceny se zvýšily o 0,26 %, po sezónním očištění nicméně byly nižší o 0,07 %. V dalších měsících lze očekávat pokles cen pohonných hmot díky propadu cen ropy na světových trzích (cena ropy Brent se v současnosti obchoduje na 82,5 USD/brl, což je o 28,2 % méně ve srovnání s 23. červnem). Klesat by ovšem měly i ceny potravin díky nadprůměrné úrodě a dovozním sankcím ze strany Ruska. Doposud bránila jejich poklesu slabší koruna, v dalších měsících by tomu však již být nemělo. Ke konci roku by meziroční inflace měla mírně decelerovat k 0,3 %, opětovnou akceleraci očekáváme až v druhé polovině příštího roku. Na konci příštího roku by tak ceny měly být meziročně vyšší o 1,3 %.

Zlepšení na trhu práce bylo v říjnu ve srovnání s očekáváním výraznější. Podíl nezaměstnaných se v říjnu snížil na 7,1 % ze zářijových 7,3 %. Výsledek tak překonal naše i tržní očekávání ve výši 7,2 %. Během října se počet uchazečů o zaměstnání snížil o téměř 9 500 a dostal se tak pod 520 tisíc; oproti říjnu loňského roku je nezaměstnaných o více než 37 tisíc méně. Na trhu práce by se mělo během nadcházejících měsíců střetnout několik protichůdných tendencí. Pomáhat ve zvyšování zaměstnanosti by měl plán vlády na růst veřejných investic (i když hlavní fiskální impuls by měl přijít až v příštím roce). Na druhou stranu zhoršení ekonomické výkonnosti v eurozóně během třetího čtvrtletí povede k větší opatrnosti na straně zaměstnavatelů zejména v průmyslu. Kromě toho budou na růst nezaměstnanosti do konce roku tlačit negativní sezónní faktory. Na sezónně očištěné bázi by míra nezaměstnanosti měla do konce roku ještě mírně klesat (trh práce následuje vývoj HDP s určitým zpožděním), bez sezónního očištění by měla naopak vzrůst na 7,7 %, což je o 0,5 pb níže ve srovnání s prosincem 2013.

Dnes se v regionu dočkáme pouze maďarských spotřebitelských cen za říjen, které by měly meziročně poklesnout o 0,3 % po –0,5 % v září. Maďarsko se nachází v deflaci či na její hraně od dubna letošního roku. Vzhledem k tomu, že ve světě žádná důležitá data zveřejněna nebudou, lze i na regionálních měnách očekávat spíše klidnější obchodování.

Česká swapová výnosová křivka se na svém delším konci v pondělí posunula níže o 2 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).