Hlavní navigace

Regionální trhy – odpolední komentář

2. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Den před zasedáním ECB si koruna proti euru připisovala zhruba dvě desetiny procenta, když během odpoledne prudce posílila k úrovni 27,42 CZK/EUR. Za tímto pohybem však nestály fundamentální faktory jako makroekonomické indikátory či jiné zprávy z ekonomiky, ale spíše větší klientský obchod.

Dnešek byl totiž na nové informace z českého hospodářství poměrně skoupý. Vláda na středečním zasedání schválila zmražení 5 mld. CZK z výdajů letošního státního rozpočtu v rámci snahy o snížení letošního schodku, tato částka ale není v celkovém pohledu na rozpočet nijak zásadní. Důležitější je celkový vývoj pokladního plnění, který už včera ukázal na letošní velmi silný růst rozpočtových příjmů.

Obchodování na ostatních regionálních měnách bylo poklidnější. Forint i zlotý si proti společné evropské měně odepisovaly shodně zhruba desetinu procenta.

Zítra bude vývoj na středoevropských trzích plně ve vleku událostí v eurozóně a USA.  Investoři budou především očekávat výsledky už zmíněného zasedání ECB. Konsenzus trhu neočekává žádnou změnu měnové politiky, přesto však v poslední době sílí spekulace o možném snížení sazeb či dokonce kvantitativním uvolňování kvůli zpomalující inflaci. To však není hlavním scénářem ve výhledu SG. Pokud ECB nepřijde s žádnou změnou, bude vývoj na trzích záviset na komentářích Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání. Kurz české koruny by však neměl vykázat přílišné změny díky absenci spekulativního kapitálu na místním trhu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).