Hlavní navigace

Regionální trhy beze změn, zítřek bude zajímavější

8. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování na středoevropských devizových trzích dnes bylo opět klidné. Kurzy regionálních měn se vůči euru pohybovaly jen v úzkých pásmech a nakonec uzavřely prakticky na svých úterních úrovních – koruna na 27,47 CZK/EUR, zlotý na 4,178 PLN/EUR a forint mírně nad hranicí 300 HUF/EUR.

Zasedání polské centrální banky (NBP) proběhlo bez překvapení. NBP ponechala sazby beze změny na historickém minimu 2,50 % v souladu s očekáváním všech analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Banka zároveň potvrdila svůj plán sazby nezvyšovat až do poloviny roku, aby tak podpořila ekonomický růst a návrat inflace směrem k cíli.

Už zítra by mohly být regionální trhy živější. Dočkáme se totiž zveřejnění důležitých dat z české ekonomiky – prosincové nezaměstnanosti, listopadového průmyslu a stavebnictví, a především vývoje spotřebitelských cen v prosinci a druhé revize HDP za Q3 13.

Nezaměstnanost v prosinci pravděpodobně příliš nepotěší. Očekáváme totiž její zvýšení z listopadových 7,7 % na 8,2 %, když velkou roli budou jako tradičně na konci roku hrát negativní sezónní faktory. Pohled na sezónně očištěnou míru nezaměstnanosti ale ukazuje, že se situace na trhu práce začíná stabilizovat. V prosinci očekáváme jen mírný nárůst sezónně očištěné míry nezaměstnanosti na 8,01 %. Pozitivní by naopak měl být listopadový průmysl, který si podle našich odhadů připsal 5,0 % (+1,1 % meziměsíčně, SA, WDA), když velmi slušný růst zaznamenal automobilový sektor.

Nejdůležitějším indikátorem by měla být prosincová inflace, kde bude trhy zajímat, jak se do vývoje spotřebitelských cen promítly intervence ČNB. Právě především slabší koruna by měla stát za námi očekávaným růstem cen o 0,3 % m/m z titulu vyšších cen potravin a pohonných hmot. Meziročně by měla inflace zrychlit na 1,3 % z listopadových 1,1 %. Naše odhady odpovídají i konsenzu trhu. Pokud však bude inflace nižší, neboli pokud bude méně výrazný průsak intervencí do cen, mohli bychom se dočkat oslabení koruny – trh by tak reagoval na očekávání ohledně možného zvýšení cílové hranice kurzu ze strany centrální banky. To však není v našem základním scénáři.

Účto_tip_změny21

Zajímat nás bude i druhá revize HDP za Q3 13. Podle prvního bleskového odhadu ČSÚ měla ekonomika poklesnout o 0,5 % q/q, statistický úřad však tento údaj následně revidoval na –0,1 %, což se přiblížilo naší původní prognóze (+0,5 %) a lépe podle našeho názoru odpovídalo vývoji v ekonomice v Q3.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně o 2 bb vzrostla po celé své délce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).