Hlavní navigace

Regionální měny výrazně ztrácejí v důsledku krize na Ukrajině

28. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po prohlášení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že na východní Ukrajině provedla ruská armáda invazi, začaly regionální měny výrazně oslabovat.

Po určitém zklidnění, které na trzích panovalo v několika posledních dnech, se situace opět vyhrotila. Po prohlášení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že na východní Ukrajině provedla ruská armáda invazi, začal celý region výrazně oslabovat. Ruský rubl se proti americkému dolaru v průběhu dne propadl na nejslabší úroveň za posledních pět měsíců (36,82 RUB/USD), přičemž ztráty zaznamenaly i středoevropské měny. Nejvíce utrpěl maďarský zlotý, který je tradičně na dění na Ukrajině nejvíce citlivý. Ve srovnání s předchozím dnem si odepsal 1 % a poklesl na nejslabší úroveň od počátku letošního srpna (315,8 HUF/EUR). Polský zlotý ztratil 0,6 % (na 4,22 PLN/EUR) a pokračoval ve své sestupné dráze, když jeho oslabování navíc zesilují spekulace o možném snižování úrokových sazeb. Česká koruna v reakci na krizi na Ukrajině ztratila 0,5 % (na úroveň 27,85 CZK/EUR).

skoleni_27_5

Zítra nás čeká zveřejnění zpřesněného odhadu HDP za druhé čtvrtletí pro Českou republiku a Polsko. První bleskový odhad českého HDP přinesl zklamání, když ekonomika ve srovnání s Q1 14 stagnovala (náš odhad počítal s růstem o 0,5 % q/q), přičemž v meziročním vyjádření její výkon vzrostl „jen“ o 2,6 % y/y. Zajímavá bude především struktura HDP, která by měla odhalit, do jaké míry se na stagnaci ekonomiky podílel nižší výběr daní z tabákových výrobků (v důsledku jejich předzásobení v Q4) a do jaké míry za ním stojí i zpomalení v ostatních sektorech ekonomiky. Zítra bude oznámena i struktura růstu polského HDP za Q2 14, který podle prvního odhadu vzrostl o 0,6 % q/q a 3,2 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci ztratila   1 – 1,5 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).