Hlavní navigace

Regionální měny ve středu bez výraznějších změn

Škop Jiří

Středeční obchodování na regionálních devizových trzích bylo relativně poklidné. Koruna se vůči euru i po zveřejnění březnových inflačních čísel držela v blízkosti otevírací úrovně 27,42 CZK/EUR.

Maďarský forint měl ještě dopoledne tendenci posilovat, během odpoledních hodin však své zisky více než vymazal. Marginální ztráty také zaznamenal polský zlotý.

Meziroční spotřebitelská inflace v březnu stagnovala na úrovni 0,2 %, což bylo plně v souladu s naším očekáváním. Výraznější překvapení nepřinesla ani struktura. Centrální banka stejně jako v předchozích dvou měsících očekávala o něco rychlejší růst cen ve výši 0,4 % meziročně. Odchylka 0,2 pb však není tak výrazná, aby donutila centrální banku k novým krokům. Navíc data z reálné ekonomiky ukazují na pokračující oživení v české ekonomice. Stabilizace je pak patrná i na trhu práce, když míra nezaměstnanosti v únoru i v březnu poklesla na sezónně očištěné bázi. V dalších měsících by se již inflace měla začít pomalu šplhat nahoru, když na konci roku vidíme meziroční růst cen nad 1 %. Nad dvě procenta, což je cíl ČNB, by se inflace měla dostat na začátku příštího roku.

Polská centrální banka dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu na úrovni 2,50 %. Centrální banka již dříve indikovala, že ponechá sazby beze změny minimálně do konce Q3. A stejný náhled má i náš ekonom v Polsku. V Maďarsku byl zveřejněn zápis z posledního zasedání centrální banky. Pro snížení sazeb o 10 bb hlasovalo 7 centrálních bankéřů (z devíti). Dle tohoto zápisu je již klíčová sazba na úrovni 2,6 % blízko úrovně, která zajišťuje cenovou stabilitu ze střednědobého pohledu a dodává dostatečný stimul reálné ekonomice. Pokud by se podmínky na finančních trzích zhoršily, centrální banka by již sazby dále nesnižovala.

dan_nemovitost

Zítra v regionu nebudou zveřejněna žádná zajímavá data, obchodování na regionálních trzích tak bude spíše poklidné a tažené vývojem v zahraničí.

Česká swapová křivka po celé své délce vzrostla o přibližně 1 bb. Následovala tak pohyb na eurovém protějšku (zde se výnosy na delším konci zvýšily o 3 bb).

Našli jste v článku chybu?