Hlavní navigace

Regionální měny si dnes připisovaly zisky

7. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejvíce si z celého regionu polepšil polský zlotý, který vůči euru posílil o 0,7 % na úroveň 4,05 PLN/EUR. Pozitivní nálada se přelila i na ostatní měny v regionu.

Regionální měny si dnes připisovaly zisky. Nejvíce si z celého regionu polepšil polský zlotý, který  vůči euru posílil o 0,7 % na úroveň 4,05 PLN/EUR. Pozitivní nálada se přelila i na ostatní měny v regionu. Maďarský forint se v průběhu dne posunul na hladinu 298,6 HUF/EUR (posílení o 0,2 %), přičemž nejméně z úterní seance vytěžila česká koruna, která se na značně nelikvidním trhu posunula pod hladinu 27,50 CZK/EUR a na své konto si připsala 0,1 %.

Únorové údaje z českého zahraničního obchodu pozitivně překvapily. Přebytek obchodní bilance podle národního pojetí dosáhl 18,0 mld. CZK (náš odhad 17,5 mld., trh 16,2 mld.), což bylo meziročně o 3,2 mld. CZK více. Navíc velmi solidním tempem rostly i exporty, které se meziročně zvýšily o 7,5 %, zatímco tržní odhad ekonomů počítal se zvýšením pouze o 5,0 %. Dovozy pak v únoru vzrostly o 6,7 % meziročně. Za celý letošní rok by obchodní bilance podle našeho odhadu mohla dosáhnout rekordního přebytku 169 mld. CZK po loňských 154,1 mld. CZK.

Na domácí půdě nás zítra čeká pouze zveřejnění míry nezaměstnanosti za měsíc březen. Oživení domácí ekonomiky, které je rozloženo do více sektorů, je již natolik silné, že tlačí míru nezaměstnanosti směrem dolů. Ta by se v březnu bez sezónního očištění měla propadnout z únorových 7,53 % na březnových 7,24 %, neboť sezónní faktory již začínají působit pozitivním směrem. Po sezónním očistění by míra nezaměstnanosti měla poklesnout z 6,88 % na 6,77 %.

skoleni_27_5

V Maďarsku bude kalendář ekonomických událostí více nabitý. Zveřejněna bude únorová průmyslová produkce, únorové maloobchodní tržby, bilance zahraničního obchodu a také záznam z posledního jednání maďarské centrální banky. Nejdůležitější však bude vývoj spotřebitelských cen za měsíc březen. Ty podle konsenzu trhu v březnu vzrostly o 0,6 % m/m, zatímco v meziročním srovnání by se i nadále měla inflace držet v záporném teritoriu (-0,8 % y/y). Vývoj inflace bude důležitý především pro další nastavení měnové politiky centrální banky, která již v březnu po sedmiměsíční přestávce přistoupila ke snížení úrokových sazeb o 15 bb na 1,95 %. O detailech tohoto rozhodnutí bychom se měli dozvědět ze záznamu z tohoto zasedání, který bude zveřejněn zítra odpoledne. Vyjádření centrálních bankéřů prozatím naznačují, že březnové snížení úrokových sazeb pravděpodobně nebylo poslední. Stejného názoru je i konsenzus trhu, který na konci třetího čtvrtletí vidí klíčovou úrokovou sazbu na úrovni 1,8 %.

Česká swapová výnosová křivka se v úterý posunula mírně směrem dolů (o 0,5 bb).

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).