Hlavní navigace

Regionální měny si dnes připisovaly zisky. Proč?

9. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Maďarskému forintu prospěla vyšší než očekávaná inflace za květen. Ta akcelerovala z dubnových –0,3 % y/y na 0,5% y/y.

Maďarský forint si tak vůči euru připsal 0,4 % na 313 HUF/EUR. Svoji pozici vylepšil i polský zlotý, který posílil na 4,16 PLN/EUR (+0,3 %).

Kurz koruny si dnes vůči euru polepšil o jednu desetinu na 27,39 CZK/EUR. Za lepší náladou domácí měny stála především květnová inflace, která překvapila ve směru nahoru. Místo očekávaných 0,6 % meziroční spotřebitelská inflace akcelerovala na 0,7 %. To předčilo nejen tržní očekávání, ale i očekávání centrální banky, která ve své poslední prognóze predikovala květnovou inflaci o čtyři desetiny procentního bodu níže. Meziměsíčně se ceny v květnu zvýšily stejně jako v dubnu o 0,3 %. Za jejich růstem stály především vyšší ceny pohonných hmot a ceny potravin. Z hlediska centrální banky je významné, že tempo růstu zrychlily i jádrové ceny (na 1,34 % y/y). Očekávání centrální banky předčil i nedávno zveřejněný růst mezd za Q1 15. V tuto chvíli tedy nevidíme žádné důvody pro zvýšení současné hladiny kurzového závazku. I nadále předpokládáme, že centrální banka přistoupí k opuštění kurzového režimu v srpnu 2016. Guvernér centrální banky Singer včera prohlásil, že si neumí představit, že by doba intervenčního režimu byla zkrácena. Bankovní rada v současné době jeho ukončení předpokládá nejdříve v Q3 16.

FIN21

V regionu se zítra dočkáme pouze zveřejnění záznamu z posledního zasedání maďarské centrální banky. Ta na něm snížila úrokové sazby o 15 bb na 1,65 %. Po zasedání se vyjádřila ve smyslu, že opatrné uvolňování měnových podmínek může ještě dále pokračovat. V tomto duchu se pravděpodobně ponese i záznam z tohoto jednání. V Polsku a České republice bude kalendář ekonomických událostí prázdný.

Česká swapová křivka dnes následovala svůj eurový protějšek, když na krátkém konci vzrostla o 1 bb a na dlouhém konci o 5 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).