Hlavní navigace

Regionální měny si dnes nepatrně vylepšily své skóre

16. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Polský zlotý si vůči euru připsal 0,2 %, když se posunul na úroveň 4,14 PLN/EUR.

Tendenci posilovat měl i maďarský forint, který však své zisky v průběhu dne postupně ztrácel a den nakonec uzavřel prakticky beze změny (na 312,4 HUF/EUR).

Dnes jsme se dočkali vystoupení dvou českých centrálních bankéřů. Lubomír Lízal zopakoval, že ČNB bude držet svůj kurzový závazek nejméně do  poloviny roku 2016, přičemž úrokové sazby nebude zvyšovat před opuštěním kurzového režimu. Podle vyjádření Miroslava Singera začala domácí ekonomika viditelně ožívat. Její růst je podle jeho názoru přirozený a zdravý. Koruna však na komentáře příliš nereagovala a převážnou část dne se držela ve velmi úzkém pásmu 27,26 – 27,27 CZK/EUR. V závěru seance se kurz koruny vůči euru posunul na nejsilnější hodnotu od poloviny letošního března (27,25 CZK/EUR), aktivita na trhu však byla minimální.

Jedinou zemí v regionu, kde budou zítra zveřejněny makroekonomické indikátory, bude Polsko. Situace na polském trhu práce se postupně zlepšuje. V květnu by zaměstnanost podle ekonomů SG měla vzrůst o 1,1 % y/y, zatímco průměrné hrubé mzdy by měly stoupnout o 3,8 % y/y. V České Republice a Maďarsku už tento měsíc nejdůležitější data zveřejněna byla. Před námi jsou pouze zasedání centrálních bank v závěru měsíce a zveřejnění spotřebitelské a podnikatelské důvěry v domácí ekonomiky. V obou zemích bude zítra kalendář ekonomických událostí prázdný.

Česká swapová křivka dnes mírně snížila svůj sklon, když na delším konci ztratila 4 bb a na kratším si odepsala 2 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).