Regionální měny zahájily nový týden nepříznivě, když během pondělního dopoledne proti euru svorně oslabovaly. Za ztráty středoevropských měn pravděpodobně mohly zprávy o možném porušení příměří na Ukrajině, či obecně horší nálada na světových trzích kvůli nepříznivým víkendovým makroekonomickým údajům z Číny. V pozdějších hodinách však regionální měny své ztráty postupně umazaly a dokonce se přehouply do mírných zisků. K tomu mohlo přispět i zklamání z amerických makroekonomických dat před důležitým zasedáním Fedu tento týden. Kurz koruny proti společné evropské měně se na mezibankovním trhu posunul až k nejsilnější hodnotě od závěru července, 27,56 CZK/EUR.
ČNB dnes dopoledne zveřejnila červencovou statistiku platební bilance, která ukázala na schodek běžného účtu ve výši 14,3 mld. CZK (trh –6,6 mld. CZK). V meziročním vyjádření sice vzrostl přebytek bilance se zbožím a službami, došlo však k výraznějšímu zhoršení bilance výnosů a běžných převodů (došlo k vyplacení dividend ve výši 24,6 mld. CZK). Za posledních 12 měsíců se běžný účet opětovně ponořil do deficitu i kvůli revizím předchozích měsíčních údajů. V celoročním hodnocení však očekáváme přebytek běžného účtu (poprvé v historii) především díky předpokládané výkonnosti bilance se zbožím.
Zítra se z domácí ekonomiky dočkáme posledního měsíčního indikátoru, srpnových cen výrobců. Ty by měly v meziměsíčním i meziročním vyjádření setrvat beze změny. V Polsku bude zveřejněn indikátor jádrové inflace a statistiky z trhu práce. Středoevropský region však více ovlivní publikace německého zářijového ZEW indexu důvěry finančních trhů v ekonomiku, který by mohl vykázat poměrně prudký pokles kvůli rusko-ukrajinské krizi i zpomalení hospodářského oživení v EMU.
Česká swapová výnosová křivka dnes mírně snížila svůj sklon, když na dlouhém konci poklesla o 2 bb.