Hlavní navigace

Regionální měny kvůli Argentině oslabovaly

31. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Středoevropské měny ve čtvrtek oslabovaly, když největší ztráty si připsal maďarský forint ve výši 0,9 %.

Regionální měny kvůli Argentině oslabovalyPolský zlotý odepisoval 0,6 % a česká koruna 0,4 %. Důvodem byl bankrot Argentiny, jelikož se nedohodli věřitelé se státem. V současné době rozhoduje ISDA (International Swaps and Derivatives Association) o tom, zda se jedná o kreditní událost či nikoliv. Z regionálních událostí bylo dnešní zasedání české centrální banky, kde se někteří investoři obávali zvýšení cílované úrovně kurzu CZK/EUR ze současných 27,00. Dle našeho názoru však tento krok byl nepravděpodobný, což potvrdilo i dnešní zasedání.  

ČNB posunula výstup z intervenčního režimu do roku 2016

V naší poslední kvartální zprávě, kterou jsme publikovali v úterý, jsme se odsunutí exitu věnovali: „Co se bude dít na zasedání ČNB v tomto týdnu? Předně bankovní rada bude mít k dispozici novou prognózu, u které očekáváme snížení inflační prognózy směrem k té naší. Inflace by se dle naší nové prognózy měla nacházet na 0,4 % v průměru v letošním roce a pouze ve výši 1,0 % v roce 2015. Ve své poslední prognóze ČNB viděla letošní průměrnou inflaci ve výši 0,8 % letos a dokonce 2,2 % v příštím roce. Revize tak může být značná. A pokud ne, přistoupí k ní centrální banka v následujících čtvrtletích. To samo o sobě by mělo vést k dalšímu posunu exitu dále do budoucnosti… Dle našeho názoru tak k exitu může nejdříve dojít až na srpnovém zasedání v příštím roce. Vzhledem k tomu, že inflace bude nízká až do konce roku 2015, může centrální banka odsunout výstup až do začátku roku 2016.“

skoleni_27_5

Na dnešním zasedání guvernér M. Singeru oznámil, že se bankovní rada rozhodla, že intervenční režim bude ukončen až v roce 2016, což bylo v souladu s naším výhledem. Důvodem je samozřejmě v nízké současné i predikované inflaci. Centrální banka výrazně zrevidovala svoji inflační prognózu – letos o 0,4 pb na 0,4 % a v příštím roce také o 0,4 pb na 1,8 %. ČNB tak v současnosti vidí stejný růst cen během zbytku letošního roku, ale stále vyšší růst v příštím roce. Prozatím je ovšem nepravděpodobné, že by centrální banka v nadcházejících měsících dále odsunula exit z intervenčního režimu. Navíc naše simulace ukazují, že exit na začátku roku 2016 je velmi pravděpodobný. Inflace bude totiž blízko 2 %, ekonomika již na svém potenciálu, míra nezaměstnanosti na své přirozené míře a ceny nemovitostí mířící relativně rychle vzhůru.

Co může změnit náš výhled? V současné době česká ekonomika prochází ranou fázi hospodářského oživení, které je doprovázeno silným růstem. Bohužel rizika plynoucí z vývoje v zahraničí jsou stále relativně silná. Zpomalení na našich hlavních exportních trzích spolu s ukrajinskou krizí představují největší rizika směrem dolů pro náš výhled na reálnou ekonomiku. Pokud se tato rizika začnou naplňovat a domácí oživení se zadrhne, ČNB opět začne uvažovat o posunutí výstupu z intervenčního režimu. Posunutí cílované úrovně kurzu ze současných 27.0 CZK/EUR by bylo možné v případě, že se do české ekonomiky vrátí deflační tendence.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).