Hlavní navigace

Regionální měny kvůli Argentině oslabovaly

Jiří Škop

Středoevropské měny ve čtvrtek oslabovaly, když největší ztráty si připsal maďarský forint ve výši 0,9 %.

Regionální měny kvůli Argentině oslabovalyPolský zlotý odepisoval 0,6 % a česká koruna 0,4 %. Důvodem byl bankrot Argentiny, jelikož se nedohodli věřitelé se státem. V současné době rozhoduje ISDA (International Swaps and Derivatives Association) o tom, zda se jedná o kreditní událost či nikoliv. Z regionálních událostí bylo dnešní zasedání české centrální banky, kde se někteří investoři obávali zvýšení cílované úrovně kurzu CZK/EUR ze současných 27,00. Dle našeho názoru však tento krok byl nepravděpodobný, což potvrdilo i dnešní zasedání.  

ČNB posunula výstup z intervenčního režimu do roku 2016

V naší poslední kvartální zprávě, kterou jsme publikovali v úterý, jsme se odsunutí exitu věnovali: „Co se bude dít na zasedání ČNB v tomto týdnu? Předně bankovní rada bude mít k dispozici novou prognózu, u které očekáváme snížení inflační prognózy směrem k té naší. Inflace by se dle naší nové prognózy měla nacházet na 0,4 % v průměru v letošním roce a pouze ve výši 1,0 % v roce 2015. Ve své poslední prognóze ČNB viděla letošní průměrnou inflaci ve výši 0,8 % letos a dokonce 2,2 % v příštím roce. Revize tak může být značná. A pokud ne, přistoupí k ní centrální banka v následujících čtvrtletích. To samo o sobě by mělo vést k dalšímu posunu exitu dále do budoucnosti… Dle našeho názoru tak k exitu může nejdříve dojít až na srpnovém zasedání v příštím roce. Vzhledem k tomu, že inflace bude nízká až do konce roku 2015, může centrální banka odsunout výstup až do začátku roku 2016.“

cestovko

Na dnešním zasedání guvernér M. Singeru oznámil, že se bankovní rada rozhodla, že intervenční režim bude ukončen až v roce 2016, což bylo v souladu s naším výhledem. Důvodem je samozřejmě v nízké současné i predikované inflaci. Centrální banka výrazně zrevidovala svoji inflační prognózu – letos o 0,4 pb na 0,4 % a v příštím roce také o 0,4 pb na 1,8 %. ČNB tak v současnosti vidí stejný růst cen během zbytku letošního roku, ale stále vyšší růst v příštím roce. Prozatím je ovšem nepravděpodobné, že by centrální banka v nadcházejících měsících dále odsunula exit z intervenčního režimu. Navíc naše simulace ukazují, že exit na začátku roku 2016 je velmi pravděpodobný. Inflace bude totiž blízko 2 %, ekonomika již na svém potenciálu, míra nezaměstnanosti na své přirozené míře a ceny nemovitostí mířící relativně rychle vzhůru.

Co může změnit náš výhled? V současné době česká ekonomika prochází ranou fázi hospodářského oživení, které je doprovázeno silným růstem. Bohužel rizika plynoucí z vývoje v zahraničí jsou stále relativně silná. Zpomalení na našich hlavních exportních trzích spolu s ukrajinskou krizí představují největší rizika směrem dolů pro náš výhled na reálnou ekonomiku. Pokud se tato rizika začnou naplňovat a domácí oživení se zadrhne, ČNB opět začne uvažovat o posunutí výstupu z intervenčního režimu. Posunutí cílované úrovně kurzu ze současných 27.0 CZK/EUR by bylo možné v případě, že se do české ekonomiky vrátí deflační tendence.

Našli jste v článku chybu?