Hlavní navigace

Regionální měny dnes ztratily

8. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Regionální měny byly během čtvrtka pod výprodejním tlakem. Nejvíce si pohoršil zlotý, který stále vstřebával včerejší rozhodnutí polské centrální banky snížit úrokové sazby.

Guvernér doprovodil tento krok komentářem, že bankovní rada může znovu uvolnit měnovou politiku na prosincovém zasedání. Zlotý si tak odepsal zhruba šest desetin procenta. Téměř totožné ztráty zaznamenal i maďarský forint. Česká koruna tak vzešla z dnešního obchodování jako vítěz, přestože oslabila o zhruba třetinu procenta. Nejdráže se dnes euro na mezibankovním trhu nakupovalo za 25,49 korun. To je nejslabší úroveň od konce července letošního roku.

V Česku dnes byla zveřejněna říjnová míra nezaměstnanosti, která proti očekáváním vzrostla na 8,5 % ze zářijových 8,4 %. I v následujících měsících by se měla nepříznivá makroekonomická situace projevit v dalším zvýšení míry nezaměstnanosti. Konec roku je navíc tradičně poznamenán zánikem pracovních míst sezónního charakteru. Vzestup nezaměstnanosti tak bude ke konci roku patrný. Svého lokálního dna dosáhla míra nezaměstnaností v červnu na 8,1 %. Ke konci letošního roku ji odhadujeme na 9,3 %, na konci loňského roku to přitom bylo 8,6 %.

Účto_tip_změny21

Zítra se dočkáme dalšího klíčového ukazatele, míry inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen by měl v říjnu mírně zpomalit na 3,2 % ze zářijových 3,4 %. Z meziměsíčního pohledu očekáváme zvýšení cen o 0,1 % především kvůli růstu cen potravin. Poptávkové tlaky nejsou v ekonomice nadále patrné

Oproti devizovému trhu panoval na tom swapovém i dluhopisovém klid. Výnosové křivky se dnes výrazněji nepohnuly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).