Hlavní navigace

Regionální devizové trhy na úvod týdne v klidu

29. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Koruna se i dnes držela na mezibankovním trhu těsně nad 27,02 CZK/EUR, v celodenním hodnocení stagnovaly i polský zlotý a maďarský forint.

Vzhledem k tomu, že středoevropský ekonomický kalendář byl dnes naprosto prázdný a žádný nový fundamentální impuls nepřinesl, byl kurzový vývoj na středoevropských měnách na počátku týdne klidný. Koruna se i dnes držela na mezibankovním trhu těsně nad 27,02 CZK/EUR, v celodenním hodnocení stagnovaly i polský zlotý a maďarský forint.
Zítřejší den přinese ze středoevropského regionu výsledek červencové nezaměstnanosti v Maďarsku a strukturu vývoje polského HDP za Q2 16. Míra maďarské nezaměstnanosti by měla pokračovat ve zlepšujícím se trendu a za červenec klesnout až na 5,0 % z červnových 5,1 %.

Půjde tak o další posunutí historického minima (na časové řadě Eurostatu od roku 1996). U polského HDP za Q2 16 očekáváme, že bude potvrzen rychlý odhad, tedy zrychlení hospodářské dynamiky z 3,0 % y/y zaznamenaných v Q1 16 na 3,1 % y/y o kvartál později. Snížení privátní i vládní investiční aktivity by mělo být více než vykompenzováno zvýšenou spotřebou domácností. Příspěvek čistých exportů k růstu polské ekonomiky by měl být minimální. Data by neměla být důvodem pro oslabení forintu či zlotého. Pro oslabení české měny a odpoutání se od kurzového závazku také žádný důvod nevidíme.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).