Hlavní navigace

Referendum ohledně setrvání Velké Británie v EU se bude konat 23. června

22. 2. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké spotřebitelské ceny se během ledna nezměnily, trh se přitom obával jejich poklesu o 0,1 % m/m. Po očištění o ceny potravin a energií vzrostly o 0,3 %. Tržní konsensus přitom činil 0,2 % m/m.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně zaznamenala podle předběžných dat výraznější než předpokládané zhoršení, když se její hodnota snížila z lednových –6,3 bodu na –8,8 bodu. Trh totiž čekal pouze mírné snížení na –6,6 bodu.

Ceny průmyslových výrobců v Německu během ledna klesly o výrazných 0,7 % m/m, když analytici v průměru počítali se snížením pouze o 0,3 % m/m. Meziroční pokles cen se tak prohloubil na –2,4 % z –2,3 % y/y zaznamenaných v prosinci.

Dolar opět získává půdu pod nohama

Společná evropská měna prakticky po celý minulý týden proti dolaru ztrácela. Výrazné posilování eura, které se prosazovalo po celou první polovinu února, je tak za námi. Zatímco ještě na počátku minulého týdne se kurz USD/EUR pohyboval kolem 1,1250, v jeho závěru již byla testována hladina 1,1100. Euro tak ztratilo více než procento.

Za otočením trendu stály opět faktory související s měnovou politikou. Za předchozí tendencí oslabujícího dolaru stálo přehodnocování ohledně utahování americké měnové politiky, kdy trhy postupně přestaly věřit v to, že dolarové sazby budou letos zvýšeny. Měnové podmínky totiž utahují volatilní finanční trhy a silný dolar (zejména vůči asijským měnám a měnám rozvíjejících se zemí). Jak vyplývá ze zápisu z posledního jednání FOMC, americké centrální bankéře znepokojují především externí rizika, domácí poptávka zůstává silná. A nutno podotknout, že data zveřejněná během minulého týdne to potvrdila. Příjemně překvapila lednová čísla průmyslové výroby a využití výrobních kapacit. Na solidní poptávkové inflační tlaky pak poukázal vývoj cen průmyslových výrobců i spotřebitelské inflace po očištění o volatilní ceny potravin a energií.

Naopak na druhé straně Atlantického oceánu, v eurozóně, je situace mnohem méně příznivá a očekávání trhu jsou taková, že ECB na svém březnovém zasedání měnovou politiku dále uvolní. To koneckonců hned na počátku minulého týdne jasně uvedl prezident ECB ve svém projevu před Evropským parlamentem. Společné evropské měně pak příliš nenahrávala ani nejistota související s jednáním evropských představitelů s představiteli Velké Británie. Riziko, že Velká Británie Evropskou unii opustí, je významné.

Dnes oznamované sentiment indikátory by měly potvrdit rozevírající se nůžky mezi USA a Evropou. Zatímco evropské PMI zřejmě zaznamenají zhoršení, u amerických bychom se naopak měli dočkat zlepšení. Na to by měla zítra navázat únorová důvěra amerických spotřebitelů, která by se měla vyšplhat na pětiměsíční maximum. Povzbudivou zprávu pak očekáváme od čtvrtletních objednávek dlouhodobé spotřeby za leden. Zklamání může přinést páteční revize HDP za Q4 15, kde očekáváme přehodnocení k nižší hodnotě. Slabší pak mohou být i lednové statistiky o prodejích nových domů.

Obáváme se poklesu PMI z průmyslového sektoru za eurozónu jako celku na roční minimum. Zhoršení zaznamenají obě velké země – Francie i Německo. Nicméně složka služeb by měla zůstat prozatím nedotčena. Celkový kompozitní indikátor by pak měl být konzistentní s růstem HDP o 0,35 % q/q. Zhoršení zřejmě přinese i zítřejší německý Ifo index za únor. Kromě těchto čísel se pak ve čtvrtek dočkáme zveřejnění měnového přehledu eurozóny – peněžní agregát za leden zřejmě zaznamená zpomalení meziročního růstu. Finální inflační čísla za leden by měla být potvrzena na předběžných odhadech (0,0 % m/m, 0,4 % y/y).

Vzhledem k očekávání, která na základě nohatého ekonomického kalendáře můžeme činit, se zdá, že dolar by měl i v průběhu tohoto týdne pokračovat v trendu nastartovaném v týdnu předchozím.

Středoevropské devizové trhy v klidu

Minulý týden byl na středoevropských devizových trzích nečekaně klidný, a to i ve světle pokračující zvýšené volatility na globálních finančních trzích. Samozřejmě, že stabilita české koruny v blízkosti kurzového závazku (kurz se držel mezi 27,02 až 27,05 CZK/EUR) až tak překvapivá nebyla. Výraznější pohyb jsme ale neviděli ani na maďarském forintu, ani na polském zlotém. Ten nerozpohybovalo ani zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky, kde již byli přítomni noví členové. Vyjádřili se totiž ve smyslu, že ve světle současných nejistot by měly zůstat úrokové sazby stabilní. Ve prospěch polské měny pak stojí zmírňování rétoriky současného establishmentu vůči bankovnímu sektoru ohledně problému hypoték ve švýcarských francích. Nakonec by náklady, které kvůli tomu dopadnou na bankovní sektor, neměly být tak výrazné, jak se ještě nedávno předpokládalo. Proti silnější polské méně však stály horší ekonomické ukazatele. Zklamala data z průmyslového sektoru, stavebnictví a maloobchodních tržeb.

skoleni_29_6

Z domova jsme se dočkali zklamání z výsledku prvního odhadu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku. I když jsme očekávali mezičtvrtletní růst ve výši 0,4 %, vykázán byl pokles o 0,1 % q/q. Za poklesem ČSÚ vidí „mimořádné události v energetice a v chemickém průmyslu“. Těmito mimořádnými událostmi jsou havárie litvínovské rafinerie a odstávka tří bloků dukovanské jaderné elektrárny. Nicméně hrubá přidaná hodnota, která lépe ukazuje výkon ekonomiky, přidala 0,5 % q/q a pokračovala tak v solidním růstu. Z meziročního pohledu si HDP polepšilo o 3,9 %. Za celý rok 2015 činil růst HDP 4,3 %, což představuje nejlepší výsledek od roku 2007. To, že se ekonomice stále daří, je vidět i z růstu zaměstnanosti, která přidala i v posledním čtvrtletí a za celý rok 2015 vzrostla o 1,2 %. Zatím neznáme strukturu, ale předpokládáme, že tahounem byla i v záběru loňského roku investiční aktivita. Ta profitovala zejména z přílivu evropských peněz, když byla poslední šance čerpat z předchozího programového období. To je pryč a je jedním z důvodů, proč letos hospodářská dynamika zpomalí. Pokud bychom pouze technicky přepočetli náš odhad pro letošní rok na základě výše diskutovaného výsledku za Q4 15, činila by naše letošní prognóza 2,1 %.

Z pohledu přílivu nových fundamentálních informací bude tento týden z pohledu domácího investora naprosto nezajímavý. Koruna by se tak měla i nadále držet v blízkosti úrovně kurzového závazku. Dočasně a krátkodobě by se od něho mohla odpoutat pouze v případě výrazných turbulencí na globálních finančních trzích. Z regionálních událostí bude pro maďarský forint zajímavé zítřejší zasedání centrální banky, kde se ovšem změna v nastavení měnových podmínek neočekává. Kromě toho se dočkáme zveřejnění únorových indikátorů důvěry a lednové nezaměstnanosti. Ta bude zveřejněna i v Polsku. I pro tyto měny ale platí, že budou spíše sledovat to, co se děje na globálních trzích.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).