Hlavní navigace

Referendum o Brexitu může držet euro pod tlakem

22. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Politika se opět na trzích dostává do centra pozornosti. Páteční dohoda Davida Camerona o speciálním postavení Británie v Unii nejprve libru posílila.

Poté, co populární londýnský starosta Boris Johnson otevřeně podpořil tábor podporující Brexit, se ale situace dramaticky rychle obrátila. A následující čtyři měsíce pravděpodobně trhy z maniodepresivní nálady jen tak nevyjdou.

Z referenda plánovaného na červen nemohou trhy mnoho získat, ale hodně ztratit. Odchod Británie z EU by sice byl primárně velkým problémem pro britské podniky, současně by ale výrazně nahlodal slábnoucí důvěru v evropské politiky. A to ve chvíli, kdy je stále ve světle uprchlické krize ve hře rozpad Schengenu.Ten je pro celou Evropskou unii daleko větším (nejen ekonomickým) strašákem. I proto může být z blížícího se britského referenda nervózní i euro. I když nakonec vše dobře dopadne a evropská rodina zůstane pohromadě, může být strach z Brexitu v mezičase dalším argumentem pro ECB k výraznější měnové expanzi. A to je další důvod dát od eura v nejbližší době raději ruce pryč.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).