Hlavní navigace

Řecký nejvyšší správní soud včera prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech

11. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řecký nejvyšší správní soud včera prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech bývalých zaměstnanců v soukromém sektoru a někdejších živnostníků, které vláda provedla v roce 2012, a označil je za neplatné.

I přes horší data si euro připisuje zisky

přes výrazně horší vývoj dubnové průmyslové produkce ve Francii a Itálii si euro vůči dolaru svoji pozici včera vylepšilo. Jak průmyslová produkce ve Francii, tak v Itálii vykázaly meziměsíční pokles, zatímco trh počítal s opatrným růstem. Euro si v průběhu dne připsalo 0,2 % na 1,13 USD/EUR.

Řecký nejvyšší správní soud včera prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech bývalých zaměstnanců v soukromém sektoru a někdejších živnostníků, které vláda provedla v roce 2012, a označil je za neplatné. Vláda by měla důchody zvýšit na původní úroveň, což Řecku už tak složitou situaci ve vyjednávání s věřiteli příliš neulehčí.

Hlavní událostí dnešního dne bude zveřejnění květnových maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Ekonomové SG jsou velmi optimističtí, když očekávají jejich růst o 1,9 % m/m, zatímco trh předpokládá růst pouze o 0,9 % m/m. Pokud se předpověď SG naplní, jednalo by se o nejrychlejší růst tržeb od března 2010. Maloobchodní tržby v kontrolní skupině (bez pohonných hmot, stavebních materiálů, automobilů a potravin), která je důležitá z hlediska odhadů vývoje HDP, by měly vzrůst o 0,5 % m/m (konsenzus 0,4 % m/m). V eurozóně dnes bude zveřejněn pouze vývoj květnových spotřebitelských cen ve Francii. Ty by měly vlivem vyšších cen pohonných hmot a cen v oblasti služeb vzrůst na 0,4 % y/y z dubnových 0,1 % y/y.

Regionálním měnám se daří

I včera se regionálním měnám dařilo. Nejvíce ze středeční seance vytěžil polský zlotý, který si připsal necelé 1 %, když se jeho kurz posunul na úroveň 4,14 PLN/EUR. Maďarský forint posílil o 0,2 % na 312,1 HUF/EUR.

Kurz koruny včera prolomil hranici 27,30 CZK/EUR a krátce se podíval až na úroveň 27,29 CZK/EUR. Důvodem pravděpodobně byla ještě doznívající reakce na vyšší než očekávanou květnovou inflaci. Kurz však velmi rychle zkorigoval a po zbytek dne se držel nad touto psychologickou úrovní. V závěru dne jí však opět prolomil a posílil až na úroveň 27,26 CZK/EUR. V celodenním hodnocení si koruna vůči euru připsala necelých 0,5 %.

Z českých centrálních bankéřů včera vystoupil Mojmír Hampl. Ten zdůraznil, že centrální banka bude držet intervenční režim minimálně do konce prvního pololetí 2016. Podle Mojmíra Hampla je pro centrální banku primární transparentnost exitu, přičemž největší riziko pro jeho realizaci spatřuje v pomalém růstu mezd. Podle našeho očekávání ČNB přistoupí k opuštění kurzového závazku ve třetím čtvrtletí 2016. Inflace roste rychleji, než ČNB ve své poslední prognóze přepokládala, stejně tak mzdy a hrubý domácí produkt.

Maďarská centrální banka zveřejnila záznam ze svého posledního zasedání, na kterém snížila úrokové sazby o 15 bb na 1,65 %. Podle zápisu ze zasedání, všech devět členů bankovní rady hlasovalo pro snížení sazeb. Většina z nich se přitom shodla, že opatrné uvolňování měnových podmínek může pokračovat tak dlouho, dokud bude podporovat dosažení inflačního cíle.

FIN21

V celém regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný. Pozornost trhů tak bude směřovat do zahraničí, kde bude klíčovou událostí zveřejnění květnových maloobchodních tržeb ve Spojených státech.

Česká swapová křivka vzrostla na dlouhém konci o 2 bb, na krátkém konci zůstala beze změny. Obchodování však bylo velmi volatilní.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).