Hlavní navigace

Řecku hrozí opět bankrot - tentokrát by přišli zkrátka oficiální věřitelé (země EMU)

9. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Řecku to znovu vře. Athény se potřebují rychle dohodnout a dostat další balík peněz, jinak těžko Evropské centrální bance (ECB) příští pátek zaplatí zhruba 5 mld. eur splatného dluhu.

Řekové čekají na novou tranši peněz od Trojky (MMF, ECB, EK) již pěkně dlouhou dobu a rezervní fondy jim vysychají. Pokud dohoda nebude do příštího pátku, udělá buď ECB jednostranný ústupek a nebo zemi reálně hrozí neřízený bankrot.

Řecko se, tentokrát kvůli politické nestabilitě a předčasným volbám, opět dostalo do skluzu a potřebuje natáhnout záchranný program minimálně do roku 2016. Podmínkou k tomu bylo schválení nového úsporného balíku (v hodnotě přes 13 mld. eur), který řeckým parlamentem prošel ve středu večer těsnou většinou. Problém je, že Trojka se není podle Financial Times schopná dohodnout na tom, z čí kapsy se natažení programu bude hradit. Nikdo nechce ve skutečnosti navyšovat stávající balík v hodnotě 174 mld. eur.

skoleni_8_6

Aby plán fungoval (na papíře se dluh snížil ke 120 % HDP do roku 2020), bude tedy nutné Řekům část dluhu odpustit. To je pro řadu evropských politiků nesmírně citlivá otázka. Evropská komise původně věřila, že by mohlo stačit snížit Řekům úrok na nové úvěry a poslat nazpátek do Athén zisky, které z držby řeckého dluhu zatím realizovala ECB.

MMF ale nakreslil daleko černější výhled pro řeckou ekonomiku a dluhové rovnice nevycházejí. ECB odmítá pomoci Řecku víc, MMF jakbysmet, a tak bude míč na straně členských zemí. Ty mohou již příští týden stát před volbou, zda dobrovolně Řecku odpustit větší část dluhu nebo ho dotlačit do neřízeného bankrotu.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).