Hlavní navigace

Řecko získalo měsíc na nalezení dohody s věřiteli

7. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ještě včera v odpoledních hodinách na trhy přineslo pozitivní náladu vyjádření Christine Lagardere, šéfky Mezinárodního měnového fondu, že nedávná jednání s Řeckem považuje za pozitivní a nemá pochyb o tom, že Řecko uhradí dnešní splátku.

Velké překvapení proto přinesla dnešní oficiální žádost Řecka o odklad červnových splátek na 30.6. Řecko a věřitelé tak získávají měsíc k dobru na nalezení konsenzu. Je to teprve podruhé v historii, kdy některá země požádala o takovéto odložení. Jednání kolem řeckého dluhu byla dnes po celý den hlavním hybatelem trhů. Německý index DAX na konto tohoto oznámení otevřel v červených číslech se ztrátou kolem 0,5 %, v průběhu dne se tento index nacházel nejníže na úrovni 11.158 bodů, v 16 hodin po dobrých makrodatech z USA získává zpět část svých zpráv a nachází se blízko úrovně 11.250 bodů.

Před otevřením amerických trhů dnes byla zveřejněna data o zaměstnanosti v USA, které pozitivně překvapila. Nezaměstnanost v USA v květnu činila 5,5 %, průměrná hodinová mzda pak vzrostla o 0,3 % a bylo vytvořeno 280 tisíc nových pracovních míst mimo oblast zemědělství. Oproti očekávání trhu, které činilo 222 tisíc nových pracovních míst, jde o velmi pozitivní číslo. V reakci na to posílil americký dolar o 1,3 % a vůči koruně má aktuálně hodnotu 24,66. Tato pozitivní data z trhu práce mohou v investorech vyvolávat otázku, zda Fed začne se zvyšováním základní úrokové sazby již v červnu, což by bylo zpomalující pro růst amerických akcií. Většina analytiků však vidí jako pravděpodobnější variantu, že Fed začne se sazbami hýbat směrem vzhůru nejdříve v září letošního roku. Některé hlasy dokonce tvrdí, že Fed by měl vyčkat až do začátku roku 2 016. Americké trhy přes dobrá makrodata otevřely mírně v červených číslech, po první hodině obchodování ale situace otáčí a obchoduje se v těsné blízkosti otevíracích cen.

Ve Vídni dnes probíhá zasedání OPEC, které zatím nepřineslo nic kurzotvorného pro cenu ropy. OPEC se vyjádřil, že nebude upravovat množství těžené suroviny a že vidí na trhu mírné zvyšování poptávky po ropě. Ropa na tyto zprávy téměř nereagovala, daleko více jí ovlivnil posilující dolar. Severomořská ropa Brent v návaznosti na dnešní posílení dolaru ztrácí 1 % a obchoduje se kolem ceny 61,38 USD za barel. 

Přes všechnu současnou nejistotu ohledně vývoje dalších jednání s Řeckem na trh v poslední době přicházejí převážně pozitivní makrodata svědčící o dobré kondici reportujících ekonomik. Vzhledem k tomu, že ani Řekové ani eurozóna si nepřejí tzv. Grexit, představují dle mého současné úrovně trhů atraktivní příležitosti k nákupu vybraných investičních titulů, podobně jako tomu bylo v říjnu 2014.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).