Hlavní navigace

Řecko pořád pod drobnohledem, Čína také zametá před svým prahem

29. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německo dnes zdůraznilo, že tlak na Řecko musí dále přetrvávat a odmítlo také umazat zemi dluh. Před svým prahem zametá i Čína. Proč?

Dnešní obchodování na německém trhu se neslo v pozitivním duchu, index DAX byl během dne cca + 0,4 %. Společnost Siemens po profit warningu z minulého týdne jedná o výměně generálního ředitele. CEO Loescher podmiňuje svůj hladký odchod tím, že skončí také pan Cromme, což je předseda dozorčí rady. V opačném případě skončí, pouze pokud to odhlasuje dozorčí rada. Hlasování by mělo proběhnout 31. 7. 2013. Akcie Siemens v před obchodní fázi reagovaly až + 3% na cca 82 EUR, ale během dne se vrátily na otevírací hodnoty kolem 79,7 EUR.

Z Německa přišly po kratší odmlce také zprávy k Řecku, kdy ministr financí Wolfgang Schaeuble prohlásil, že tlak na Řecko musí dále přetrvávat a odmítl druhé umazání dluhu Řecku. Také zmínil, že když bude potřeba, bude Řecko dostávat podporu až do roku 2014. Čína vydala prohlášení, že udělá audit státního dluhu, kde se zaměří zejména na lokální vládní dluhy. Chtějí to udělat kvůli tomu, že v posledních letech rostly korporátní a státní půjčky, takže je chtějí nějak zrevidovat a pravděpodobně některé projekty i zastavit.

Na pražské burze se dnešní seance nesla v ospalém duchu, kdy se index PX prakticky neodlepil od otevíracích hodnot. Tento týden z pražského indexu budou reportovat hospodářské výsledky zástupci bankovního sektoru Erste Bank a KB. Erste Bank (- 0,3% – 585,50 CZK) bude reportovat výsledky zítra ráno (30. 7. 2013) a Komerční banka (+ 1,7 % – 3699 CZK) ve čtvrtek ráno (1. 8. 2013). U obou titulů se očekávají výsledky v souladu s trendy a očekáváními trhu. Nevypadá to tedy, že se dočkáme nějakého překvapení.

legislativni_zmeny_21

Aktuální hodnoty indexů v 16:00: německý DAX je 8.272,93 bodů (+ 0,34 %) a americký index S&P 500 je 1.689 bodů (- 0,15 %).

Poslední týden v červenci bude dle mého názoru akciovými trhy hýbat zejména pokračující výsledková sezóna a možná je i mírná reakce na středeční zasedání americké centrální banky.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).