Hlavní navigace

Řecko kývlo na to, co v referendu odmítlo

10. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Řecko ustupuje ze svých tvrdých pozic. Čtrnáct dní kapitálových kontrol a zavřených bank si vybírá svoji krutou daň a vede zemi zpátky do hluboké recese.

Nový řecký ministr přichází s návrhem, který do velké míry kopíruje kompromis navrhovaný původně věřiteli. Ten Řekové drtivou většinou odmítli v referendu.

skoleni_27_5

Ironií osudu je, že tento návrh nakonec nemusí stačit. Především proto, že čtrnáct dní zavřených bank, výrazně zhoršilo vyhlídky řeckého hospodářství. Současně proto, že Řecko nežádá o dokončení běžícího programu, ale o zcela nový tříletý program. A v neposlední řadě i kvůli tomu, že důvěra v premiéra Tsiprase a jeho vládu je pod bodem mrazu. Věřitelé nevěří, že je současná vláda skutečně schopná dohodnuté reformy implementovat. K obnovení důvěry mohou vést podle německého ministra financí Schaubleho jenom konkrétní rychlé kroky. Klíčové proto bude, zda seznam reforem dnes schválí řecký parlament, ve kterém může premiér Tsipras narazit na tvrdý odpor.

I když tedy poslední návrh z dílny řeckého ministerstva financí zvyšuje šance na setrvání v eurozóně, riziko úplného rozkladu řeckého bankovního systému a samovolného grexitu zůstává vysoké. Řekové žádají o nových 59 miliard euro. Tato částka pravděpodobně nakonec stačit nebude, a aby nový plán fungoval, budou muset věřitelé navíc část řeckého dluhu restrukturalizovat (minimálně natáhnout splatnosti). V tomto světle zkrátka nemusí současný návrh Athén stačit a to zvlášť pokud se ukáže, že dohodnuté reformy nebude vůbec jednoduché implementovat. Bez dohody v ruce by pravděpodobně od začátku příštího týdne byli Řekové definitivně odstřihnuti od pupeční šňůry ECB (záchranného programu ELA) a byli by nuceni rychle přemýšlet o náhradním platidle.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).