Hlavní navigace

Řecko hledá úspory, americký realitní trh vstává z mrtvých

30. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Řecké politické strany jsou údajně pouze krůček od dohody na dalších úsporných krocích. To už jsme ale v minulosti slyšeli mnohokrát. Z kuchyně řeckých vládních politiků přitom zaznívá pramálo konkrétního a jistá zůstává pouze jedna věc.

Příští týden se vrací do Athén inspekce Trojky (ECB, EK, MMF) a bude chtít vidět jasný plán, jak vrátit řecké úsporné manévry do dohodnutých kolejí. Řekové se musí snažit najít úspory v celkové hodnotě přes 13 mld. eur (15 % vládních výdajů) a budou si pravděpodobně chtít vyjednat natažení původně dohodnutého plánu o dva roky. To ale bez jasné politické podpory konkrétních úsporných kroků bude pro Německo, ECB i MMF nemyslitelné a další 30ti miliardová tranše z řeckého balíku může ještě zůstat nějakou dobu zmražená.

V USA se zatím vše točí kolem nejistoty ohledně spuštění QE3. I proto trhy v posledních dnech vykazují takřka nulovou volatilitu a většina investorů s většími sázkami čeká na Bernankeho vystoupení v Jackson Hole. Včerejší čísla přitom moc důvodů k dalšímu tisku peněz neposkytla. Především statistiky z realitního sektoru vyznívají překvapivě pozitivně. Kontrakty na prodej nových domů rostou nejrychleji od jara 2010 a podle Béžové knihy z celých Spojených států přicházejí zprávy o rostoucích prodejích a cenách domů. Že by americký realitní sektor po čtyřech letech začal pomalu vstávat z mrtvých?

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).