Hlavní navigace

Řecko-americká nervozita svírá trhy

Jan Bureš

Investoři na Wall Street nejsou z výsledku voleb dvakrát nadšení. Pokračuje se dál se stejným rozložením sil – demokratický prezident a senát a republikánská sněmovna reprezentantů.

Doba čtení: 1 minuta

Riziko pádu z rozpočtového útesu (fiscal cliff) se tak rozhodně nezmenšilo a tvrdá regulace investičních bank jen tak nepoleví. Americké akciové indexy tak zažily nejhorší den roku 2012 a propadly o více jak 2 %.

V tuto chvíli bude asi klíčové, jak se k návrhům prezidenta Obamy postaví republikánský Kongres. Prezident pravděpodobně bude chtít vyjednávání o rozpočtové strategii na příští roky odstartovat s původním návrhem nad-stranické Simpson-Bowlsovi komise.

Ten počítal s ročním osekáním výdajů ve výši přibližně 200 mld. eur a ročním navýšením daňových příjmů zhruba v hodnotě 100 mld. eur a bude východiskem demokratů pro jednání o obecnější rozpočtové dohodě, jejíž součástí by mělo být i natažení daňových výjimek.
Rozhodující asi bude nakonec postoj republikánského výboru sněmovny reprezentantů pro rozpočet, který se v minulosti postavil proti návrhu Simpson-Bowlsovi komise.

dan_z_prijmu

Vedle fiskální dohody v USA je také pořád zdrojem obav situace v Řecku. Tamní parlament schválil úsporný balík v hodnotě přes 13 mld. eur pouze velice těsnou většinou a v ulicích znovu demonstrovalo skoro sto tisíc lidí.

Nové dohodě s Trojkou stojí v cestě ještě nedělní hlasování o celkovém rozpočtu na rok 2013. Jasně se ukazuje, že víc už řecká politická reprezentace není schopná v tuto chvíli prosadit. Jestli si to Angela Merkelová uvědomí, bude možná již na příštím setkání ministrů financí Athénám nabízet určité zvolnění programu (natažení plánu do delšího časového období).

Našli jste v článku chybu?