Hlavní navigace

Řecká nestabilita ovlivňuje zámořské trhy

9. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řecká politická nestabilita se přelila i za oceán a přiměla americké investory k prodejům. Index S&P 500 poklesl intradenně až o 1,6%.

Ve druhé polovině obchodování už ale byl index schopen umazat většinu svých ztrát a celkově tak americké obchodování skončilo jen kolem půl procenta v záporu. 

Řecká politická nestabilita se přelila i za oceán a přiměla americké investory k prodejům. Index S&P 500 poklesl intradenně až o 1,6%. Ve druhé polovině obchodování už ale byl index schopen umazat většinu svých ztrát a celkově tak americké obchodování skončilo jen kolem půl procenta v záporu.  Povolební výsledek v Řecku přinesl další nestabilní prvek do již tak špatné situace v eurozóně. 

Vítězná Nová Demokracie a PASOK nebyly schopny najít třetí stranu vhodnou pro společné vládnutí a nyní je tak řada na ultralevicové straně Syriza pro sestavení většinové vlády. Tato strana mimojiné prosazuje vypovězení již uzavřených dohod s EU o implementaci úsporných opatření, přikročení ke znárodnění bank a také zpochybňuje legálnost řeckého dluhu. Syriza by byla ochotna vytvořit velkou koalici s Novou Demokracií i PASOK, ale pouze pod podmínkou, že dojde oficiálně ke zrušení dohod s EU. To obě tyto strany, které stály za vznikem programu finanční pomoci, odmítají. 

Německá kancléřka se již stihla vyjádřit, že není možné, aby byly platné dohody porušeny. S opětovným  oživením řeckého tématu rostou i úvahy o udržitelnosti eura v Řecku. Jednou z možných variant dalšího vývoje je i vypsání nových voleb. K tomu  by mohlo teoreticky dojít již během několika týdnů  a předpokládá se, že by se ve světle nových událostí mohlo přiklonit více voličů opět k tradičním stranám.  

Německá chemická firma  K+S dnes ráno zveřejnila lepší než očekávané výsledky. EBIT dosáhl 281,1 mil. EUR při očekávání  265,4 mil. EUR. Tržby jen mírně překročily odhady a dosáhly 1,44 mld. EUR v porovnání s očekáváním 1,43 mld. EUR. Největší překvapení firma zveřejnila na úrovni EPS, když vykázaná hodnota je 1,01€ při očekávání 0,93€. Management K+S navíc potvrdil výhledy na letošní rok. Očekáváme významnou pozitivní reakci. (Tomáš Menčík) 

E.ON v dnes zveřejněných výsledcích za 1Q překvapil vyššími tržbami. Dosažených 35,7 mld. EUR výrazně překonalo trhem očekávaných 28,4 mld. EUR. Společnost zároveň potvrzuje svůj výhled na tento i příští rok a zůstává i plán vyplacení dividendy 1,1 EUR na akcii. Pro rok  2013 počítá s dividendou minimálně ve stejné výši. (Jiří Šimara)  

DNES OČEKÁVÁME: 

Dnes nebudou reportována žádná sledovaná makrodata  ani z eurozóny ani z USA. Z aukcí dluhopisů se zaměříme na aukci pětiletých německých bondů s potenciálem úpisu až 5 mld. EUR, jejíž zveřejnění se očekává v 11:30. V 16:30 budou tradičně oznámeny zásoby ropy v USA dle Department of Energy.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).