Hlavní navigace

Recese v eurozóně se podepisuje na vývoji českého průmyslu

8. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Průmyslová výroba v únoru zaznamenala nepatrně horší výsledek, než naznačoval konsensus. V meziročním srovnání se propadla o 5,7 %. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů průmysl vzrostl o 1,6 %.

Průmyslová výroba v únoru zaznamenala nepatrně horší výsledek, než naznačoval konsensus. V meziročním srovnání se propadla o 5,7 %, což bylo do jisté míry způsobeno rozdílným počtem pracovních dní. Po zohlednění tohoto faktoru klesla produkce pouze o 1,6 %. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů průmysl vzrostl o 1,6 %.

Přes relativně slušný meziměsíční růst by bylo velmi předčasné mluvit o tom, že se začíná blýskat na lepší časy. Český průmysl je již po mnoho čtvrtletí ovlivněn slabou domácí poptávkou, zatímco prohloubení recese v eurozóně v závěru loňského roku včetně poklesu německé aktivity se na číslech českého průmyslu projevují až s určitým zpožděním. Únorová data potvrdila prohlubující pokles produkce v odvětví výroby motorových vozidel, které kleslo o 10,4 % y/y a přispělo k celkovému poklesu nejvýrazněji (ve výši 1,9 procentního bodu). Klíčový sektor tuzemské ekonomiky se tak dostává do stále větších problémů, na který se nabalují i další odvětví, jako je například výroba základních kovů a jejich zpracování (-12,2 % y/y, příspěvek –0,3 pb). Výrazným způsobem do únorové statistiky promluvila výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, jež ubrala 1,9 pb a klesla o 9,7 % y/y.

Na neutěšenou situaci poukazují i další dílčí statistiky. Tržby z průmyslové činnosti v únoru meziročně klesly o 6,1 % y/y, z čehož ty z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 2,9 %. Tuzemské tržby pak byly nižší o 9,3 %. A bohužel se na tomto vývoji asi v nejbližší době nic nezmění. Hodnota nových zakázek byla v únoru meziročně o 10,2 % y/y nižší. Nové zakázky ze zahraničí přitom klesly o 9,2 % y/y, tuzemské zakázky klesly o výrazných 12 % y/y.

Pokles průmyslové výroby se samozřejmě projevuje i na klesající zaměstnanosti v sektoru. V únoru byla zaměstnanost v průmyslu meziročně o 1,4 % nižší. Pokud jde o mzdový vývoj, průměrná nominální měsíční mzda byla nižší o 0,1 % a dosáhla 24 629 Kč.

Výhled pro nadcházející měsíce není vzhledem ke statistice objednávek příznivý, a to zejména kvůli globálním potížím automobilového průmyslu. Z českého pohledu je varující zejména klesající trend registrací aut v Německu i v EMU jako celku. Celkově zaznamenaly únorové objednávky v odvětví výroby motorových vozidel propad o 15,2 % y/y. Určitou kompenzací mohou být předstihové německé indikátory z průmyslu naznačující zlepšování situace, nicméně v reálných německých datech se to zatím příliš neprojevuje.

Účto_tip_změny21

Celkově očekáváme, že česká průmyslová výroba za celé první čtvrtletí poklesne o 0,2 % mezikvartálně (SA, WDA), od druhého čtvrtletí pak očekáváme začátek cyklického oživení. Tomu by měla napomoci i slabší koruna vůči euru, která pomáhá našim exportérům. V celoročním vyjádření by ale měl průmysl zaznamenat pokles o 1,9 %.

Stavebnictví v únoru poprvé od prosince 2011 zaznamenalo vzestup o 2,3 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní pak vzrostlo o 3,0 %. V meziměsíčním srovnání se produkce zvýšila o 3,2 %. Pozitivní výsledek byl zčásti ovlivněn nízkou srovnávací základnou z února 2012, kdy extrémně nízké teploty dočasně zastavily některé práce ve stavebnictví. Meziroční vzestup zaznamenala produkce v pozemním stavitelství i inženýrského stavitelství. Nicméně stavebnictví jako celek prochází těžkým obdobím, o čemž svědčí snižující se počet zaměstnaných (-6,9 % y/y) či nižší počet stavebních povolení. Přes tato dílčí data a fakt, že údaje jsou poměrně volatilní a dá se předpokládat, že v březnu opět dojde k meziročnímu propadu, očekáváme, že po čtyřech letech trvajícího poklesu se stavebnictví letos odrazí ode dna. Za celý rok 2013 předpokládáme mírný růst stavební výroby o 2,7 %, v roce 2014 pak o další 1,0 %. U infrastrukturních projektů bude klíčové další směřování vládní politiky, residenční výstavbu by pak v roce 2014 měla podpořit zlepšující se výkonnost domácí ekonomiky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).