Diky za odpoved. Jen jsem si vzpomnel na nektere kuriozity z dob, kdy jsem si KB jako student vyzkousel. Jeste mi utkvela v pameti naprosta ignorance GSMbankingu a internetbanking ve verzi "IE only".
Když si necháš posílat e-výpisy do internetového bankovnictví, tak už ani výpis k PK mít na papíře nebudeš. Ale jen pro orientaci - když je podmínkou reklamace karetní transakce předložení výpisu (a jednorázový tisk stojí 105Kč(u ČS 300)), tak jsou 3 Kč měsíčně mnoho?
Internetbanking bude v dalších prohlížečích definitivně od listopadu 2007.
GSM banking je vedle mobilního bankovnictví ve formě JAVA aplikace jen nedochůdče, které nemá žádnou budoucnost.
Ale ohledně těch výpisů je to stále stejné - výpis ke kartě je nutný nejdéle jednou za měsíc právě kvůli kontrolám nepoctivých obchodníků a případným reklamacím. Jen holt už od letoška to není nutné zasílat pouze na papíře.
Desátý je dobré číslo. Naštěstí už je konečný.
JAVA je lepší především v tom, že nezáleží právě na tom, s jakým operátorem se právě kamarádíš a můžeš SIMky měnit naprosto volně. Nehledě na to, že se platí jen za přenesená data (jeden příkaz je jen pár desítek kB) a ne za každé odeslání zprávy do banky. A navíc máš možnost dalších operací, jako je třeba prohlížení transakcí, vytváření šablon příkazů apod. Fakticky je to homebanking v mobilu.
Co ja pamatuji, tak kdysi to byla castka nizsi nez postovne (mozna 3 Kc jako dnes, nejsem si jisty) a postovne si neuctovali. Takze to nebyl dobry kseft, ale opravdu jen neskutecna blbost vedeni komercky. A jak tak vidim, tak se to nezmenilo dodnes :-(
1. Velké organizace platí poštovné jinak, než obyčejný smrtelník, kdysi (nevím, jestli to platí stále) to dokonce platily paušálem bez ohledu na skutečný počet zaslaných zásilek. Takže ty tři koruny nemusely nutně být pod cenou poštovného hrazeného KB.
2. Už mnoho let je ten výpis v jedné obálce s výpisem z účtu, takže náklady na poštovné navíc nejsou.
3. Ten výpis není úplně zbytečný, jsou tam podrobnosti o platbě, které na výpisu z účtu nejsou. Otázka ovšem je, proč na výpisu z účtu nejsou, když to KB v jiném systému (minivýpisy) dát dohromady umí. To opravdu vypadá jako záměr.
Ví někdo, jestli existuje platební karta ryze čipová, která neobsahuje magnetický proužek s daty, které jde použít (zneužít) k placení nebo vybírání peněz?
Kdo nemá čtečku ryze čipových platebních karet NEMÁ mou důvěru !
Nejsem "Koprfíld" abych rizika zneužití permanentně hlíhal.
U čipových karet KB nejde smazat magnetický proužek, jelikož bankomaty KB ověřují čip i magnetický proužek.
Takové karty se u nás zatím nevydávají, protože stále existuje velké množství terminálů u obchodníků (a možná i některé bankomatové sítě), které čipy neumí. Nehledě na to, že v některých zemích snad čipové terminály ani nezačali zavádět. Taková karta by vám byla tedy asi na ... (víte co). A žádná banka nebude vydávat kartu, se kterou se nebude dát platit na všech místech akceptujících karty - není to pro ně zajímavý kšeft.
Klidně tam mohou byt data pro přístup do prostoru bankomatu, ale neměla by tam být data, které lze zneužít pro placení pomocí magnetického platebního terminálu.
Před krátkým časem jsem se tímto tématem zabýval a navrhl jsem Měšci.cz, aby uskutečnil redakční test použitelnosti hybridních karet s deaktivovaným magnetickým proužkem. Nepůjdou do toho asi také proto, že je to trochu ilegální porušení podmínek. Ale zdá se, že nejsem sám, koho to zajímá.
Víte jistě, že bankomaty KB ověřují i magnetický proužek? A co se stane, když ho nepřečtou? To je přece celkem běžné, s údaji z čipu se nespokojí?
Možná jsou bankomaty jiných bank nastaveny jinak.
U platebních terminálů obchodníků se čipové karty zasouvají tak, že proužek určitě nečtou, tam problém není. (Naopak by mělo platit, že nelze použít (třeba zkopírovaný) proužek z čipové karty v čipovém terminálů - pozná, že karta je (byla) čipová a vynutí použití čipu.)
Jen-čipové karty se nejspíš zatím nevydávají, je na to jakýsi mezinárodní harmonogram a ještě nejsme tak daleko. Technicky ovšem není problém podomácku proužek na hybridní kartě zničit - jde jen o to, zda opravdu nenastanou problémy, které popisujete.
Nejsem si jistý, zda bankomat ověřuje magnetický proužek i u karet s čipem, ale vzhledem k tomu, že sice je Komerčka jednou zmála bank, která všechny Visy a EC/MC karty má už čipové, ale jimi vydávané AmEx jsou stále bez čipu a také spousta dalších bank nemá čip a přesto si v bankomatech vyberete, tak určitě je čtečka m.p. funkční. Navíc, jak jsem uvedl výše, bankomat otvírá branku pro vložení karty na základě údaje na první stopě magnetického proužku, stejně jako to dělají otvírače dveří k bankomatům.
Magnetický proužek je velké bezpečnostní riziko (bohužel masově tolerováno) které nechci podstupovat a já chci méně ne více. Prostě kdo nemá ryze čipovou čtečku je pro mě rizikový partner.
v těchto recenzích. Běžný uživatel pomalu (ale jistě) ztrácí přehled a jeho poradce mu může věšet jakékoliv bulíky na nos. Zajímavé bude pozdější srovnání (možná by to mohla být závěrečná recenze) - samozřejmě bez reklamního zacílení.