Hlavní navigace

Reálná ekonomika dále posiluje

5. 5. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ekonomická data z české ekonomiky ukázala na velmi dobré výsledky během prvních dvou měsíců letošního roku.

Domácí poptávka zůstává silná a březnové maloobchodní prodeje by na tomto obrázku nic měnit neměly. Průmyslové výrobě by se v březnu také mělo dařit. Dobrá měsíční data by měla být potvrzena vysokým růstem HDP během prvního čtvrtletí, který bude zveřejněn příští týden. Spotřebitelské ceny by se měly v dubnu dále zvýšit, meziroční inflace by se tak měla vzdálit od deflačního pásma. V dubnu očekáváme akceleraci inflace z březnových +0,2% na +0,4 %.

Navzdory druhému meziměsíčnímu poklesu v řadě by se meziroční dynamika maloobchodních tržeb (bez prodejů aut) měla držet vysoko na úrovni 6,7 %. Březnové prodeje aut by se dle našeho odhadu měly zvýšit o 0,2 % meziměsíčně (+10,7 % y/y). Maloobchodní prodeje včetně motoristického segmentu by tak měly vzrůst o 8,0 % y/y. Vzhledem k lednovému vysokému růstu by si maloobchod měl v prvním čtvrtletí připsat solidní výsledek, stejně tak by tomu mělo být u spotřeby domácností v rámci národních účtů. Dle březnového průzkumu mezi spotřebiteli se ochota domácností utrácet stále nacházela na vysokých úrovních (v dubnu došlo pouze k malé korekci). Dle naší prognózy by spotřeba domácností měla zůstat silná během celého letošního roku. Maloobchod by si v průměru měl letos polepšit o 6,2 %. 

Průmyslová produkce by si v březnu měla polepšit o 0,4 % meziměsíčně, což je stejná dynamika jako v předchozím měsíci. Meziročně by se průmysl měl zvýšit o 5,3 % (v únoru +4,3 %). Český průmysl těží z oživení německé spotřebitelské poptávky a tamní ekonomiky jako celku. Březnový domácí PMI z průmyslu si polepšil o 0,5 bodu, důvěra v rámci konjukturálního průzkumu se dostala dokonce na lokální maximum od května 2014. Dobrá zpráva již přišla z Polska, kde se výroba zvýšila o silných 8,7 % meziročně. Exportně orientovaný domácí průmysl vylepšuje i údaje o zahraničním obchodě. Bilance dle národní metodologie by v březnu měla skončit v přebytku 18,8 mld. CZK. Během letošního roku by se průmyslová aktivita a vývoz měly dále zvyšovat, podporou by měl být vývoj na našich největších exportních trzích. Na druhou stranu celková bilance bude trpět vyššími dovozy z titulu sílící domácí poptávky (nejen spotřeba domácností, ale i výrazné oživení investiční aktivity).

Situace na trhu práce se zlepšuje, především pokud se jedná o míru nezaměstnanosti. Podle dat z úřadu práce se podíl nezaměstnaných snížil od února 2014 o 1,25 pb (SA), když nejvýraznější zlepšení bylo patrné v posledních několika měsících. Oživení domácí ekonomiky je natolik silné a rozloženo do více sektorů, aby tlačilo míru nezaměstnanosti na nižší úrovně i v dalších měsících. V samotném dubnu očekáváme, že míra nezaměstnanosti poklesne z 6,73 % na 6,63 % (SA). Výraznější zlepšení pak bude patrné na sezónně neočištěné míře (propad z březnových 7,20 % na 6,69 % v dubnu), jelikož sezónnost začíná od března působit příznivě.

dan_z_prijmu

Běhen prvních tří měsíců letošního roku meziroční inflace zůstala mírně kladná. Během dubna očekáváme mírnou akceleraci z 0,2 % v březnu na 0,4 %. Z meziměsíčního pohledu by se spotřebitelské ceny měly zvýšit o 0,3 % zejména kvůli růstu cen pohonných hmot o 1,5 %  a zvýšení jádrových cen o 0,35 %. Ceny potravin by měly de facto stagnovat, nicméně po sezónním očištění by měly vzrůst o 1,0 %, na což ukazují šetření ČSÚ i údaje z Německa. Regulované ceny by se v dubnu příliš měnit neměly (+0,03 %). Jádrové ceny se od listopadu 2014 zvýšily kumulativně o 0,69 % (SA) a v dubnu očekáváme jejich další růst o 0,15 % (SA). Meziročně by se měly jádrové ceny v dubnu zvýšit o 1,22 %, což je dostatečně hluboko v pozitivním pásmu. Vývoj jádrových cen patří mezi faktory, který nenutí centrální banku k úpravě nastavení jejího intervenčního režimu (resp. k posunutí úrovně kurzového závazku nahoru).

Měsíční údaje z reálné ekonomiky vykázaly během prvního čtvrtletí velmi dobré výsledky a naznačují tak vysoký růst HDP v Q1 15. Dle našich odhadů by hrubý domácí produkt měl vyskočit o 1,2 % mezikvartálně (+0,4 % v Q4 14). Hrubá přidaná hodnota už silně vzrostla na konci loňského roku a vývoj v prvním čtvrtletí by měl být obdobný (+1,2 % q/q). S prvním odhadem, který bude oznámen 15. května, ještě nebývá zveřejněna struktura HDP. Náš odhad ovšem počítá, že růst v Q1 byl tažen všemi klíčovými sektory – přidaná hodnota by se měla zvýšit v průmyslu, stavebnictví, zemědělství i v sektoru služeb. Z poptávkového pohledu by si spotřeba domácností měla polepšit o 0,8 % q/q a fixní investice dokonce o 2,0 %. Na druhou stranu čisté exporty by měly z mezikvartálního růstu ubrat 0,5 pb a určitou korekci předpokládáme i u vládní spotřeby.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).