Hlavní navigace

Názory k článku Realitní makléře má zkrotit zákon, povinná bude maturita

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 8. 2016 9:11

  tr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Moc nerozumím, k čemu přispěje povinnost maturity, podle mě k ničemu, dnes má maturitu skoro každý a není měřítkem ničeho. Důležité je, aby makléř byl poctivý a měl odborné znalosti, maturita mě jako klienta nezajímá. Povinná praxe se bude týkat jen nových makléřů, kteří do oboru vstupují, stávající makléři si jen vymění živnost z volné na vázanou, čili ty zásadní nedostatky zákon stejně nevyřeší. Podvodníci na trhu zůstanou.

  Myslím, že mnohem efektivnější by bylo zřízení profesní komory podobně jako mají advokáti nebo notáři a zavést náročné vstupní zkoušky. V případě prohřešku kárné řízení, pozastavení činnosti nebo až vyškrtnutí.

  Kvituji ale povinné pojištění odpovědnosti a zavedení povinnosti oddělených účtů pro realitní úschovu.

 • 1. 8. 2016 23:14

  AAA (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Exekutoři taky mají svou komoru. Že by to nějak řešilo jejich excesy bych zrovna neřekl.

 • 2. 8. 2016 7:25

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Komora je výborná a fungující věc tam, kde je většina lidí morálních. Pak usměrňuje tu nemorální menšinu, aby se buď podřídila, nebo odešla.
  Pokud je v nějaké oblasti nemorálních lidí nadkritické množství, tak komora v principu fungovat nemůže. Resp. fungovat bude - ale jenom na to, že kryje prasárny svých členů.

 • 1. 8. 2016 10:25

  buffalo (neregistrovaný) ---.122.broadband2.iol.cz

  maturita či titul je zárukou poctivosti a odbornosti realitního či jiného makléře ? to samé je i u obecních strážníků.

 • 1. 8. 2016 13:02

  mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---

  U dnešních studentů je maturita i na učilištích, ale před 30 lety spousta lidí ani z kádrových důvodů maturitu mít nemohla a teď se jim to opět tvrdě vrací...

  Jinak realitní kanceláře mají Realitní komoru České republiky, která jejich živnost zaštiťuje, tak mohli přijít s něčím smysluplnějším, když mají stále silnější konkurenci.

 • 1. 8. 2016 17:30

  manažer (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tzv. Realitní komora je podvod, podobně jako Komora soudních tlumočníků. Nejde o žádné profesní komory, ale obyčejná občanská sdružení (spolky), které si může založit kdokoli, stačí k tomu 3 podpisy....

 • 1. 8. 2016 22:02

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Naprosto stejná blamáž jako Komora finančních poradců. Nevím, jak je to dneska, ale svého času byly dvě vzájemně si konkurující. Pro běžné poradce tak leda vysavač na peníze.

 • 1. 8. 2016 10:27

  Nairoby (neregistrovaný) ---.inext.cz

  Zákon nic nezmění
  Nelze než souhlasit s Vašim názorem, jen musím dodat, že dnes má skoro každý i vysokou školu.
  Nevidím důvod proč brát šikovným lidem, kteří nemají titul či maturitu práci pokud ke své práci přistupují zodpovědně.? Pravděpodobně si s těmi vysokoškoláky, kteří posedávají na ÚP neví rady a potřebují jim vytvořit pracovní pozice – ovšem nechápu proč, když jsou tak skvělí a úžasní tak by to mněli přece zvládnout sami ne…? Oni polobohové se vzděláním by si s nimi přeci mněli hravě poradit a vyšachovat je ze hry zdravě a ukázat lidem kteří nemají vzdělání, že mají skutečné schopnosti, které je posunují nahoru a ne že si někdo nenažraný nahoře všiml toho, že se dají někde vydělat peníze a zákonnou cestou jim tuto možnost vezme.
  Oficiálně nám vlastně nyní tato zpráva říká, že lidé bez maturity jsou podvodníci a šmejdi, kteří se musí zkrotit… no bezva. To je smutné uvažování, mám spolužáky, kteří dodělávali vysokou školu několik let …. Proč – protože na to prostě nemněli v hlavě, ale mněli na to v kapse. To je ta chlouba.?
  Ještě že si mohu svobodně rozhodnout koho si do své firmy příjmu na práci.
  Souhlasím z názorem, že mnohem efektivnější by bylo zřízení profesní komory a zavedením náročné vstupní zkoušky. V případě prohřešku kárné řízení, pozastavení činnosti nebo až vyškrtnutí.
  Kvituji ale povinné pojištění odpovědnosti a zavedení povinnosti oddělených účtů pro realitní úschovu.
  V našem kraji připravil o střechu nad hlavou několik rodin Ing., RNDr.……no možná se lidé, které okradl, cítí lépe s toho postu, že to udělal někdo, kdo je vystudovaný, někdo kdo studoval z jejich daní.

 • 9. 8. 2016 10:07

  Nairoby (neregistrovaný) ---.inext.cz

  Nairoby není jak by se mohlo zdát jméno města, leč Valašský produkt
  Naj - znamená nejlepší (nejlepší) a Roby- po Valašsku ženy..... no a spolu je to Nairoby… kapišto..:-) chytrolíne :-) :-)

 • 1. 8. 2016 11:52

  Kolacek (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  Jsem realitnim maklerem radu let, nikdy jsem nemel problem s klienty se zakonem, ted mi Vas zakonem vezme praci, protoze nemam maturitu? Na realitnim trouble jsem jiz 13 let, praxe nestaci? Diky za odpoved, kolacek

 • 1. 8. 2016 12:48

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  To je, předpokládám že nechtěně, pro realitky a agenty typické. Člověk, který doslova drží v ruce celoživotní rodinné úspory, závazky k zadlužení na desítky let, si ani nedokáže přečíst jeden jediný zákon, který se ho bezprostředně týká!

  "Svou odbornou způsobilost by nově měli makléři doložit dokončeným vysokoškolským vzděláním v magisterském stupni. Konkrétně by měli být absolventy v oboru práva nebo v ekonomickém oboru. Ti, co na magistra v těchto oborech nedosáhli, by měli mít aspoň rok praxi buď na realitním trhu, nebo třeba oceňování majetku. Makléři s maturitou budou muset mít pro uznání odbornosti tříletou praxi a ti bez maturity dokonce pět let. Ostatní osvědčení prostě nedostanou."

  A to, že pan Koláček neměl nikdy problém, je také typické. Realitka má vždy takové smlouvy, ve kterých neodpovídá za nic, k ničemu se nezavazuje, nemá stanoveny žádné sankce, jak vůči kupujícímu, tak vůči prodávajícímu. Takže věřím, že pan Koláček za řadu let "nikdy nemel problem s klienty se zakonem".

  Ale jo, klidně takovým svěřte své peníze. A nemyslete si, že vás zákon před nimi ochrání. Zákon vás může ochránit před ledasčím, ale nikdy vás nemůže ochránit před sebou samými. Když jim podepíšete cokoli, jakoukoli jednostrannou smlouvu, co vám předloží, tak vám není pomoci. Sice některé finty, a nic proti tomu, může zákon "pokrýt", například zákaz "úschovy" peněz v realitce, ale nikdy ne všechny rizika a podrazy.

 • 1. 8. 2016 12:54

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Po 25-ti letech neutěšeného stavu došlo k přípravě tohoto zákona, když realitka oškubala ministryni pro místní rozvoj Karla Šlechtová o desítky tisíc.

 • 1. 8. 2016 13:37

  dal (neregistrovaný) 46.231.78.---

  Zrovna v případě této paní to asi nebyl problém, protože jak známo, tato paní má problémy s pochopením významu psaného textu (viz její ohlas na Czechia - Czech Republic). 8=D

 • 1. 8. 2016 14:00

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Souhlasím, ale jen napůl. To, že tato paní má skutečně problém s chápáním psaného textu je pravda, a dodávám, že člověk co něco takového podepsal by neměl být nikdy ministrem. Nicméně na šmejdských praktikách realitek to nic nemění.

  Také to ukazuje, že v realitkách skutečně žádní velcí myslitelé nejsou. To věděl i poslední pitomý kapsář, že okrást paničku velitele četníků není dobré pro kšeft. A tihle okradli rovnou ministryni....

 • 1. 8. 2016 12:55

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Po 25-ti letech neutěšeného stavu došlo k přípravě tohoto zákona, když realitka oškubala ministryni pro místní rozvoj Karla Šlechtovou o desítky tisíc.

 • 1. 8. 2016 13:13

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Uvidíme, jak dopadne finální verze zákona. Velmi zajímavé bude ustanovení o povinném pojištění odpovědnosti za škodu.

  Jejich klient si musí především uvědomit, že pojistit obvykle jde omyl, opomenutí a podobné (to neznamená že nejsou ve výlukách konkrétní pojistky!), ale žádná pojišťovna nepojistí úmyslný podvod! (Zde je důležité realiku úplně oddělit od peněz klienta.)

  Zajímavé to bude hlavně tím, jak pojišťovny přistoupí k ocenění rizika. Jestli paušálně vyhlásí nějaký ceník, který bude platit pro každého s certifikátem. Anebo jestli budou stanovovat cenu, případně odmítnutí individuelně, například testy znalostí. (To by mohlo být pro pana Koláčka velmi nepříjemné. Ale sranda na tom je, že tím katem potom nebude ministerstvo, ale soukromá firma - komerční pojišťovna.)

 • 1. 8. 2016 19:52

  tom (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Myslím, že by vedle realitních makléřů měla vláda zregulovat též odhadce, sice jde o vázanou živnost, ale opět se odhadcem může stát prakticky kdokoli.

  U nás v okrese je jen jeden jediný odhadce, který dělá asi pro 15 bank a stavebních spořitelen a v podstatě není možné se s ním domluvit. Protože má prakticky monopol, tak toho patřičně využívá - za odhad na byt účtuje 5700 Kč, odhad neudělá dřív než za 2 týdny, než se dohodneme na volném termínu, také uplynou skoro dva týdny, čili odhad nesu do banky po měsíci.

  Zkoušel jsem odhadce ze sousedních okresů, ale není to ideální, protože neznají tak dobře zdejší nemovitosti, jsou raději opatrnější a dost podhodnocují, nebo vůbec nechtějí přijet. Zajímavé je, že ve dvou sousedních okresech mají banky 5 a ve druhém 7 odhadců, tak nechápu, že nejsou schopny v našem okrese ještě někoho zaangažovat. Byla tu ještě jedna odhadkyně, ale ta loni bohužel zemřela.

 • 1. 8. 2016 20:56

  Raziel-CZ

  Vidím, že nikdo nezná a ani nechce znát skutečnou příčinu toho, proč nově chtějí pro vykonávání praxe realitního makléře "papíry". Nejspíše kvůli zvyšování HDP jakožto stupidního ukazatele absolutně ničeho. Musí se jen dále a více točit peníze, makléřů je v Čr snad nejvíc jak kdekoli jinde, takže se peníze přelijí do škol, aby tyto mohly produkovat více a více blbců s papíry v době, kdy kriticky chybí řemeslníci - ti skutečně šikovní, zruční a žádaní lidé, díky čemuž jsou tu firmy s kvalitou na úrovni bodu mrazu.

  Je to jen jedna z dalších buzerací a nic jiného. Kvalitu by měly určovat nezávislé weby a/nebo databáze odborníků, nikoli bezcenné papíry, které dokládají povětšinou jen fakt, že student zopakoval po profesorovi názor, který tento chtěl slyšet, aby ho v získání papíru podpořil. A především by se měl změnit celý náš zastarale-utopistický socioekonomický systém, jinak se s podobnými nesmysly bude pokračovat až do úplného vymytí mozků všech lidí na této planetě. A to v tom lepším případě.

  Pane neexistující Bože, už začněte lidi přemýšlet.

  A teď do mě...

 • 1. 8. 2016 22:26

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Jak chcete vychovávat řemeslníky, když škola nemá peníze na to, aby koupila soustruhy minimálně polovině učňů, pokud nechcete vidět stav, že se 15 učňů učí na jednom soustruhu. přesně řečeno jeden se učí, ostatní lítají kde se dá a mistr zodpovídá za všechny = že se na to nevybodne, má to zapotřebí, když na dohled nad rozjívenými fakany nemá čas? No, a pak ještě existují řemesla, která ty soustruhy nepotřebují (třeba kuchaři), ale nikdo je na praxi nechce, protože proč by si vychovával konkurenci, že? Takže na praxi mohou jen k rodičům, pokud ti mají hotel nebo restauraci. Před časem běžel v TV pořad "Ano, šéfe" a kuchaři posledniho ročníku učňáku neuměli ani zapnout kuchyňské spotřebiče, protože to se prostě na kuchařské praxi nedělá. Jak měli zvládat ještě kuchařské dovednosti?

  Učňovské školství jsme totálně zazdili a nahradili středními školami v domnění, že komunisti lidem křivdili, když je nenechali studovat. V řadě případů to teda byla i pravda, ale v hodně případech se taky cítili hodně ukřivdění ti, co na nějaké studium prostě neměli buňky, jenže Lojza se na školu dostal a náš Pepíček ne, nebude to tím, že Lojzy táta je v KSČ? Nějak jsme přitom přehlédli, že Pepíček je poloblb, škola ho nebaví, takže nosí čtyřky. Zato se rád vrtá v autech a klidně by se vyučil automechanikem, ale tam je narváno, tak se Dostal aspoň na opraváře zemědělských strojů. Když bude dobrý, tak ta auta jednou stejně opravovat bude.

  My jsme po r. 1989 všechno přepočítali na peníze. Střední škola je levnější než učňák, bo tam jeden učitel přednáší 30 studentům. Učňák potřebuje dílny a zařízení, ta jsou drahá, a pak taky materiál, který je možno třeba i zmršit, Ten je ještě dražší. Mistr se krom toho může věnovat jen několika učňům a musí své řemeslo dobře ovládat. Ale proč by se zlobil s rozjívenýma puberťákama, když si na vlastní ŽL bez rozčilování vydělá násobně víc? Tak to různě pytlíkujeme už 20 let a dneska se divíme, že nejsou řemeslníci. I totální blbec snad pochopí, že bez praktické výuky žádní dobří řemeslníci prostě nebudou. Dovoz makáčů z Ukrajiny to fakt nezachrání.
  PS: velice dobře si pamatuju dobu, kdy noví vlastníci s radostí přehodili starost o výchovu učňů na stát s tím, že oni to přece dělat nemůžou, to je přece věc státu. Takco si dneska stěžujou, že neseženou hotové řemeslníky?

 • 2. 8. 2016 7:28

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Učňovské školství zazdil a středními školami nahradil víte kdo? Občané této země, protože přestali do učilišť posílat své děti. To je primární příčina všeho.

 • 2. 8. 2016 9:58

  - (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Občané této země se chovají, jak ostatně chtěl už před 25-ti lety Klaus, tržně. Nabídka poptávka.

  To jen vyšší a nejvyšší management firem a politici nechápu to, co se učili na ekonomce hned první rok na podzim, a co sami s oblibou navenek hlásají. Že lidé maximalizují svůj zisk, a minimalizují své náklady. Nechovají se podle potřeb druhých, ale podle svých potřeb.

  Nedávno uteklo z stavební firmy několik zedníků. Prý dobrých zedníků. A kam šli? Přeplatila je jiná firma? No přeci mimo obor. Ono nestačí mít potřebu, ono je potřeba i ten zájem vyjádřit jinak, nežli státe dej soustruhy, rodiče dejte děti.

  Tohle není příčina, natož primární příčina. Tohle je jen důsledek.

 • 2. 8. 2016 12:04

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  No, tržně. Po r. 1989 vznikly stovky středních škol s maturitou. Ja jsem osobně čekala, že se nároky na děti a jejich znalosti budou zvyšovat, ne že budeme soutěžit v tom, jak nízkou laťku ještě podlezeme. Taky jsem zpočátku byla proti státním maturitám, připadala mi jako degradace středoškolských profesorů, kteří ji do té doby s přehledem zvládali. Než mi ale došlo, že státní maturita nasazuje aspoň minimální laťku tam, kde se ji školy snaží podlézt, čím níže, tím lépe. Co budeme proboha dělat s těmi stovkami maturantů, kteří neznají svou profesi a ani se nevyučili, protože maturitu buď nesloží nebo prolezou s odřenými zády? Ti jsou absolutně nezaměstnatelní. Ano, část z nich může prodávat, část dělat řidiče nebo skladníky, ale co se zbytkem?
  Následně klesla kvalita učňáků, protože neměly, koho by učily. Dnešní stav je důsledkem. Ale my jdeme ještě dál. Teď jsou na řadě základky. Jako by nestačilo, že základky jsou schopné pracovat s dětmi s normální inteligencí, možná si poradí s dětmi s inteligencí trochu sníženou, ale jen za předpokladu, že tyto děti nezlobí a nenarušují výuku. Do toho chceme pod rouškou tzv. inkluze narvat Cikány, kteří na celou slavnou školu zvysoka kašlou. Za pár let se budeme divit, že vznikají soukromé školy, které tyto rušivé prvky přes práh nepustí. A rodiče donutíme k tomu, aby z daní dotovali státní školy s mizernou kvalitou a vedle toho si šetřili na soukromé školy pro svoje děti. Doslova jásám, že mám už potomstvo dospělé, ale zároveň se toho děsím, protože mám vnoučata, kterých se to bude za pár let týkat (pokud se rodiče neseberou a nezmizí v zahraničí).

 • 2. 8. 2016 12:25

  * (neregistrovaný) 193.35.105.---

  Stačí se podívat do zahraničí, tam jsou v některých věcech o hodně před námi. Třeba v té inkluzi. Takže už před více než 15-ti lety tam člověk mohl vidět, jak to u nás bude vypadat za deset let, když tu bude vládnout stejná parta, jako teď.

  Například taková Anglie. Vyšší střední třída, oba rodiče novináři v Guardianu (tehdá byli na Západě novináři relativně dost dobře placení). Ale na soukromé školy neměli dost peněz. Takže matka chodila do škol jako dobrovolnice, asistentka, aby se ty děti v inkluzivní škole vůbec něco naučili. A už tehdá o tom nechtěli mluvit nahlas.

  Co nás čeká? Soukromé základní a střední školy (když vynechám několik málo těch nejdražších a celostátně nejznámějších) jsou u nás levné (a zároveň nejsou zárukou kvality, mnohdy jde jen o "alternativní metody".) Ale ta doba, kdy soukromá škola bude možnost, jak svoje děti ochránit od "inkludované výuky" právě začíná. Což je pro Dientsbiery, Šabatové, a ty jemž tihle slouží, nepřijatelné. Tedy brzo bude následovat opatření, jak soukromé základní a střední školy učinit nedostupné pro běžné lidi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).