Hlavní navigace

Názor k článku Realitka našla kupce, prodejce se s ním domluvil sám. Pokutu platit nebude, rozhodl soud od MasoxCZ - Ještě upozorním, že je vhodné si vyhledat kontakty...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 7. 2018 10:31

  MasoxCZ (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ještě upozorním, že je vhodné si vyhledat kontakty na znalce (čím víc tím líp) a vysoutěžit si zpracování soudního odhadu hodnoty. Fakticky je to nezbytné jen při financování hypotékou (protože to banky vyžadují), ale pokud finančák zjistí, že na katastr v kupní smlouvě oznámená kupní cena neodpovídá cenové mapě, daň z převodu doměří podle pomůcek (zpravidla cenové mapy). Z vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že při oslovení 6-10ti znalců se dá s cenou za posudek dostat i na tisícovku, takže to není významná položka.
  Pro přípravu kupní smlouvy vřele doporučuju využít právníka z oboru; nás kompletní zpracování smlouvy na základě listu vlastnictví a osobních údajů stálo včetně několika osobních schůzek 5 tisíc, ale samozřejmě v konkrétním případě se to bude lišit.
  Jelikož podpisy na smlouvě musí být notářsky ověřené (vyžaduje katastr), je nejjednodušší peníze převést postupně přes notářskou úschovu (taky je vhodné oslovením více notářů vysoutěžit). My to udělali konkrétně tak, že podpis kupní smlouvy až po potvrzení o složení celé kupní ceny včetně vypočtené daně do úschovy, po zapsání změny do katastru převod 75% částky, zbytek po odečtení daně z převodu sloužil jakopůlroční zádržné na případné dodatečně zjištěné právní vady. Po uplynutí půl roku od provedení zápisu převedení zbytku.

  V kontextu ceny nemovitosti minimálně ve stovkách tisíc, dnes spíš už milionů, jsou to fakt drobečky a ušetřit je se snaží jedině sebevrah nebo člověk z oboru, který si to umí sepsat sám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).