Hlavní navigace

Ratingová agentura S&P ponížila Rusko do spekulativního stup­ně

27. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

My čekali jaro a zatím přišel sníh – zní nejen parafráze jedné kotlíkářské písně, ale stejně jako by se chovalo počasí a to jak to skutečné, tak to na globálních finančních trzích.

My čekali jaro a zatím přišel sníh – zní nejen parafráze jedné kotlíkářské písně, ale stejně jako by se chovalo počasí a to jak to skutečné, tak to na globálních finančních trzích. Zatímco globální trhy vcelku snadno vstřebávaly vítězství extrémní levice, které hrozí přerůst v další “dobrovolný” default země, tak přišla jiná rána a opět souvisela s kreditním rizikem země.

Pozdě večer našeho času seslala agentura S&P ruský rating do tzv. spekulativního stupně, neboli ruské vládní obligace dostaly přívlastek “junk”, neboli prašivé. Ruský rating tak opouští investiční stupeň po deseti letech, přičemž důvody, proč se tak děje, jsou nabíledni. 

Je to pochopitelně kombinace kolapsu cen ropy s vojenským konfliktem na východní Ukrajině, který přiměl Západ k tomu, aby na Rusko uvalil sankce. Obojí dramaticky zhoršilo fiskální pozici, na což musely reagovat i ratingové agentury. S&P tedy není jediná agentura, která snížila hodnocení ruského dluhu – minulý měsíc tak učinila i konkurence, tedy agentury Moody's a Fitch. Ty však na rozdíl od S&P nebyly tak agresivní a ponechaly Rusko v investičním stupni, neboli stále drží rating na úrovni BBB-.

FIN21

A to je možná důvod, proč navzdory tomu, že kreditními trhy již byl propad ruského rizika do spekulativního stupně (na úroveň BB+ a níže) očekáván, rubl i ruské akcie na akci S&P stejně velmi negativně zareagovaly. Jak Moody's, tak Fitch opentlily ruský rating negativním výhledem, což značí, že další downgrade na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Zareaguje-li Fitch a Moody's brzy jako S&P, může Rusko brzy zcela vypadnout z investičního stupně, což může být pro řadu institucionálních investorů problém a budou muset Rusko opustit, neboť jejich interní pravidla mohou být nastavena tak, že mohou investovat jen v zemích s investičním ratingem. 

Neboli, pošlou-li Moody's a Fitch po vzoru S&P ruský rating na úroveň BB+, tak to automaticky může znamenat další odliv portfolio investic z Ruska a to aniž by došlo k dalšímu zhoršení jeho kreditního rizika.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).