Hlavní navigace

Ranní zpráva z finančního trhu

12. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní zprávy z finančního trhu očima Miroslava Frayera, analytika Komerční banky.

Zprávy a události

Počet pracovních míst v USA v únoru vzrostl o 227 tis. (odhad trhu 210 tis.).

Míra nezaměstnanosti v únoru podle očekávání stagnovala na 8,3 %.

Podle zpřesněného odhadu vývoje HDP v Q4 11 se česká ekonomika dostala do recese. HDP totiž poklesl o 0,1 % q/q (původní odhad –0,3 % q/q), stejně jako v předcházejícím čtvrtletí.

Spotřebitelská inflace v únoru akcelerovala na 3,7 % y/y z 3,5 % v lednu, což bylo zhruba v souladu s očekáváním. Za růstem cen stály především pohonné hmoty, potraviny a regulované ceny.

Průměrná měsíční mzda činila ve Q4 11 26.067 CZK. V reálném vyjádření se meziročně snížila o 0,4 %.

Bilance slovenského zahraničního obchodu skončila za leden v přebytku 229,3 mil. EUR (trh 371,7 mil. EUR).

Maďarská ekonomika ve Q4 11 vzrostla o 0,3 % q/q, resp. 1,4 % y/y, čímž se potvrdily původní odhady.

Americký trh práce posílá dolar na silnější úrovně

Evropská měna proti dolaru od pátečního rána ztratila více jak jedno procento, když se během dnešního asijského obchodování nacházela těsně pod hranicí 1,31 USD/EUR.

Za tímto pohybem stálo hned několik faktorů. Spojené státy zveřejnily údaje o stavu svého trhu práce. V ekonomice přibylo téměř 230 tis. nových pracovních míst, a jedná se tak o třetí měsíc v řadě, kdy americké podniky a veřejný sektor vytvořily více jak 200 tis. nových pozic. To svědčí o tom, že situace na trhu práce se začíná zlepšovat, a Fed by nemusel v budoucnu přistoupit k dalším podpůrným opatřením nebo alespoň ne v tak velkém rozsahu, o jakém se ještě donedávna uvažovalo. Během tohoto týdne bude americká centrální banka zasedat. Změny kolegové z SG nečekají, ale stále vnímají vysoká rizika slabého hospodářského růstu a nepovažují současné oživení za dostatečné, aby zcela vyloučili možnost kvantitativního uvolňování. Prozatím předpokládají, že k takovému kroku přistoupí Fed na svém dubnovém zasedání.

Euroskupina slovy svého šéfa J. C. Junckera uvolní Řecku prostředky z chystaného balíku půjček v celkovém objemu 130 mld. EUR. Stalo se tak v reakci na to, že se k výměně řeckých dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. V první fázi by měla balkánská země obdržet 30 mld. EUR a dalších 5,5 mld. EUR na úrokové platby. Zároveň i šéfka MMF Ch. Lagardeová přislíbila, že navrhne půjčku ve výši 28 mld. EUR, o které by se mělo jednat ve čtvrtek. Nicméně rizika ohledně dalšího vývoje v Řecku jsou stále velmi vysoká. Krátkodobě tato opatření situaci mohou zklidnit, v dlouhodobém měřítku se ale jedná pouze vyřešení jedné epizody řeckého příběhu. I proto je prostor pro výraznější zpevňování eura omezený a investoři mohli do jisté míry využít páteční silné euro k jeho výprodeji.

Komise ISDA rozhodla o tom, že zahrnutím klauzule o společném postupu (CAC – Collective Action Clause) do dobrovolné výměny řeckých dluhopisů se stala tato restrukturalizace dluhu kreditní událostí, což má za následek spuštění CDS, neboli pojistek na držení těchto obligací. Ti investoři, kteří se do dobrovolného programu směny nezapojili, tak budou mít právo na výplatu dluhopisů z těchto finančních instrumentů u jejich emitentů.

Česká ekonomika se nachází v recesi

Závěr týdne byl ovlivněn výsledky „dobrovolné“ směny současných řeckých dluhopisů za nové a investoři zároveň čekali, zda komise ISDA posoudí výměnu dluhopisů jako kreditní událost či nikoliv. Trhy tak během dne neměly jednoznačný trend.

Regionální měny z počátku dne ztrácely, ale během seance se rychle zotavily a v odpoledních hodinách se již nacházely na silnějších úrovních oproti čtvrtečnímu závěru. Česká koruna se proti euru obchodovala ve 20haléřovém pásmu, přičemž nejdráže se v pátek euro na mezibankovním trhu nakupovalo za 24,80. S blížícím se koncem páteční seance ale zlevňovalo.

V pátek byly zveřejněny dva klíčové makroekonomické indikátory. Zpřesněný HDP za Q4 11 ukázal na pokles ekonomiky o 0,1 % q/q (původně pokles o 0,3 %). Vzhledem k tomu, že ekonomika na mezikvartální bázi klesla i ve třetím čtvrtletí loňského roku, můžeme hovořit o tom, že se české hospodářství nachází v recesi. V meziročním srovnání jsme ve Q4 11 zaznamenali růst o 0,6 %. Ze struktury vyplynulo, že jediným motorem zůstává zahraniční poptávka, která vykompenzovala pokles v konečné spotřebě i tvorbě kapitálu. Vyhlídky na další vývoj nejsou růžové. Zahraniční poptávka slábne a impuls nemůžeme čekat ani od té domácí. Celkově by si letos měla ekonomika polepšit o minimálních 0,1 % po loňských 1,7 %.

skoleni_27_5

Spotřebitelská inflace v únoru dále akcelerovala, když se zvýšila z lednových 3,5 % y/y na 3,7 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %. Tato čísla se výrazněji neliší od našeho ani tržního odhadu. Pro ČNB by inflační data neměla představovat větší nebezpečí. Sice se inflace nachází výrazně nad inflačním cílem, nicméně pouze vzhledem k jednorázovým faktorům, které jsou mimo kontrolu měnové politiky centrální banky. Odchylka skutečné inflace od prognózy ČNB se však mírně zvýšila z 0,1 pb v lednu na 0,3 pb v únoru. Stále očekáváme, že ČNB se sazbami hýbat nebude až do konce roku 2013. Po loňském růstu cen ve výši 1,9 % by letos měla průměrná inflace dosáhnout úrovně okolo 3 %.

Swapová ani dluhopisová křivka na domácí data výrazněji nereagovala. Přesto byl na trzích cítit zájem především prodávat obligace, což mělo za následek růst výnosů, především na dlouhém konci křivky. Swapy rovněž nepatrně vzrostly, nicméně ne tolik jako dluhopisové výnosy. ASW spready se tak nepatrně roztáhly.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).