Hlavní navigace

Ranní zpráva z finančního trhu: Komerční banka

4. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přečtete si ranní zprávu z finančního trhu od Jiřího Škopa z Komerční banky

Zprávy a události

Průmyslový ISM index z okolí New Yorku se v březnu zvýšil z 63,1 bodu na 67,4 bodu. Tovární objednávky za únor vzrostly o 1,3 % m/m (trh očekával růst o 1,5 %).

Průmyslové ceny v EMU v únoru vzrostly o 0,6 % m/m (trh +0,5 %). Meziroční dynamika se pak mírně snížila z 3,8 % na 3,6 %.

Dolar si v úterý vůči euru polepšil

Včerejší obchodování na trhu eura s dolarem bylo po většinu dne klidné, když se kurz USD/EUR držel v úzkém pásmu 1,3300–1,3370 bez výraznější tendence nahoru či dolů. Dolarové zisky až na 1,3200 USD/EUR přinesl až zápis z posledního zasedání americké centrální banky, který nebyl tak holubičí, jak některé poslední komentáře členů Fedu naznačovaly. Zápis neobsahoval žádnou zmínku o dalším kole kvantitativního uvolňování (až už přímého či sterilizovaného). Stále více je tak zřejmé, že k dalšímu kolu této netradiční měnové politiky nedojde. Někteří členové zvýšili svůj výhled na ekonomiku pro letošní rok, nicméně lepší data z poslední doby výhled na příští rok nezlepšila vůbec. Růst v dalších letech by totiž měl být omezován dalším snižováním zadlužení domácností, nižší růst v zahraničí a možná domácí fiskální restrikce.

Včera byla zveřejněna zajímavá data pouze z US. Tovární objednávky skončily pouze lehce za očekáváním, když v únoru přidaly 1,3 % m/m. Průmyslový ISM index z okolí New Yorku pak vyskočil o 4,3 bodů.

Dnes budou zveřejněna zajímavá data jak v USA, tak i v EMU. V Německu budou zveřejněny tovární objednávky za březen, které minulý měsíc svým poklesem o 2,7 % m/m zklamaly. Uvidíme, do jaké míry bude tento propad v březnu korigován (trh čeká +1,5 %). V eurozóně se pak dočkáme finálních údajů PMI ze sektoru služeb a únorových maloobchodních tržeb, které by měly dle trhu mírně poklesnout o 0,2 % m/m. Nejzajímavější událostí pak bude zasedání ECB. Ta by samozřejmě měla ponechat sazby beze změny na úrovni 1,00 %. Ačkoliv ECB situaci v EMU svým tříletým tendrem uklidnila, přesto výnosy španělských dluhopisů v poslední době rostou s tím, jak rostou spekulace o požádání finanční pomoci této země od ESM. Nicméně i tak by guvernér měl na následné tiskové konferenci signalizovat, že ECB svůj kus práce udělala. Jelikož ECB zvýšila svoji bilanční sumu za posledních 6 měsíců o 1 000 mld. EUR, bude patrně potřebovat nějaký čas k ohodnocení jejích kroků. Navíc k dalšímu uvolňování měnové politiky nenahrává ani inflační vývoj, který zvyšují rostoucí ceny ropy. V USA se dnes dočkáme zejména předskokanu pátečního reportu z trhu práce -  ADP report by mohl ukázat na okolo 200 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. Nakonec pak bude zveřejněn i ISM index ze služeb za březen, kde se očekává mírné zhoršení.

Česká koruna v úterý posilovala

České měně se v úterý vůči euru dařilo, když posílila z ranních úrovní okolo 24,75 CZK/EUR pod 24,60. Okolní měny v regionu spíše stagnovaly, takže koruna včera byla jednoznačným regionálním vítězem. Žádných ekonomických dat jsme se v regionu nedočkali. V Maďarsku pak centrální banka dodala do bankovního sektoru dvouletou likviditu, která by měla napomoci úvěrování ekonomiky (první tranše dosáhla objemu 56 mld. HUF). Večer se pak přiostřila situace na české politické scéně, kde hrozí rozpad koalice. To by mohlo mít na dnešní obchodování s korunou negativní vliv.

Dnes bude o sazbách rozhodovat polská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny na úrovni 4,50 % (žádný z oslovených analytiků agenturou Bloomberg nečeká změnu sazeb). Rétorika bankovní rady je stále spíše v jestřábím duchu, například v posledním zápise ze zasedání bylo uvedeno, že inflace by se měla držet nad cílem po delší dobu, což by se mohlo přenést například do mzdových kontraktů a zvýšit persistenci inflace. To by ve svém důsledku mělo inflaci bránit v poklesu k inflačnímu cíli. Nicméně pro zvýšení sazeb by se neměla najít v bankovní radě většina (pro zvýšení by mohli hlasovat tři bankéři – Glapiński, Rzońca, Kaźmierczak), jelikož hodně členů bude zajímat vývoj reálné ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku.

skoleni_27_5

Z domácí ekonomiky se dnes dočkáme maloobchodu za únor. Maloobchodní tržby by měly v meziročním vyjádření stagnovat po lednovém růstu o 1,3 % y/y (tržby bez automobilového segmentu by měly být v únoru vyšší o 0,7 % y/y). Na meziměsíční bázi by měly celkové tržby poklesnout o 0,9 % (SA, WDA) kvůli horším prodejům automobilů. Tržby bez aut by měly na meziměsíční bázi stagnovat a výhled není optimistický ani pro další měsíce – letošní spotřebitelská poptávka bude omezována poklesem reálných mezd, mírným růstem nezaměstnanosti a pokračující fiskální konsolidací (zejména vyšší DPH).

Česká swapová výnosová křivka se v úterý téměř nezměnila. Dnes proběhne aukce státního dluhopisu se splatností v roce 2012. Poptávka by mohla být slušná, minimálně to naznačují včerejší nákupy tohoto papíru.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).