Hlavní navigace

Ranní restart od České spořitelny

14. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si novinky očima analytického týmu České spořitelny.

Polsko

Polská inflace rostla meziměsíčně o 0,4% a meziročně o 4,3%. Meziroční inflace je tažená potravinami, především alkoholem a tabákem kvůli vyšší spotřební dani. Rostly také ceny pohonných hmot a rekreací. V inflaci se projevují externí vlivy (ropa) a slabší zlotý, takže by polská centrální banka neměla překotně reagovat utahováním měnové politiky. Předpokládáme, že jde o maximum meziročního růstu cen a že od března se bude inflace vracet pod 4%. Kolem poloviny roku by se mohla inflace přiblížit k cíly centrální banky kvůli kombinovanému vlivu bazického efektu, silnějšího zlotého a slabší domácí poptávky. To podporuje naše očekávání stabilních sazeb do poloviny roku s možným poklesem ve druhém pololetí (v závislosti na vývoji ekonomické situace).

Průmysl v ČR

Průmyslová výroba v ČR stoupla v lednu o 3,2% meziročně (po očištění o jeden pracovní den navíc o 0,7%). K růstu přispěla především výroba motorových vozidel a elektrických zařízení. Indexy nákupních manažerů a zakázky ukazují na pokračování přijatelné výkonnosti průmyslu i v dalších měsících.

Maďarská inflace

Maďarská inflace meziročním růstem o 5,9% překonala očekávání a vyvolala spekulace o zvýšení sazeb, což pomohlo forintu k posílení vůči euru.

Konjunkturální index

Konjunkturální index německého institutu ZEW narostl na 22,3 a překonal tak výrazně očekávání. Index je tvořen na základě názorů investorů a odráží tak očekávání finančních trhů ohledně vývoje ekonomiky. Náladě investorů velmi pomohla stabilizace finančního trhu po oznámení prvního LTRO ECB, index roste od prosince. Podstatně lepší náhled na budoucí vývoj ekonomiky dává index institutu IFO kompilovaný na základě názorů manažerů z reálné ekonomiky, který také roste.

Maloobchod v USA

Únorové maloobchodní tržby v USA naplnily až mírně překonaly očekávání (celkově 1,1%, po očištění o auta, benzín a stavební materiály 0,5%). Spolu s dobrými daty z trhu práce údaje potvrdily šance na pokračování mírného růstu americké ekonomiky.

Řecko

Podle zprávy Evropské komise (EK) by mělo Řecko v letech 2013 a 2014 dále snížit vládní výdaje o 5,5% HDP. Důvodem jsou vysoké deficity očekávané v těchto letech podle současných projekcí. Komise zdůraznila, že pokračování finanční pomoci bude možné pouze v případě, že se zlepší zavádění úsporných opatření. Ministři financí EU suspendovali přístup Maďarska k cca 500 mil EUR pomoci splatné v roce 2013 kvůli nesplnění požadavků na rozpočtovou disciplínu. Suspendování může být odvoláno, pokud Maďarsko do března přijme nápravná opatření.

CHP23

Evropská centrální banka

Prezident ECB Draghi řekl, že se ekonomika eurozóny stabilizuje, ale že v současnosti nematerializují inflační rizika, protože mezera výstupu zůstává velká. Draghiho vyjádření potvrdilo stabilitu sazeb ECB (počítáme se sazbami na 1% do prvního čtvrtletí příštího roku).

Fed

Fed zlepšil hodnocení ekonomiky, zároveň si však stále ponechal v záloze možnost použít v případě zhoršení situace opět kvantitativní uvolňování. Stres testem Fedu prošlo 15 z 19 testovaných bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).