Hlavní navigace

Ranní restart od České spořitelny

20. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní zprávy z trhů očima Petra Bittnera, analytika České spořitelny.

Řecko

Řecká CDS-ka na nové (vyměněné) bondy se včera v aukci prodávala za 21,5 centu (pojištění bondu s nominální hodnotou 1euro), což je v souladu s očekáváními (podle aktuální ceny bondů) a potvrzuje to, že trh stále očekává s poměrně vysokou pravděpodobností default.

Řecká CB vydala výroční zprávu. Podle ní může nový záchranný plán pro řecko uspět (no, ještě aby tvrdila něco jiného), Řecko ale musí do puntíku dodržet svou část dohody. Bez toho důvěru partnerů a trhů zpět nezíská. CB očekává letos propad ekonomiky o 4,5%, v příštím roce už jen 0,5%. Běžný účet by měl být v deficitu 7% (vloni 9,8%).

Itálie

Itálie včera poměrně úspěšně udala 4-leté bondy vázané na inflaci. Poptávka překročila 1 mld. eur. Italské ministerstvo financí plánuje tento rok ještě 3 podobné aukce. Jejich cílem je částečně nahradit v portfoliu pokladniční poukázky.

Portugalsko

Další, kdo už odepsal Portugalsko, je šéf dluhopisového fondu PIMCO. Podle něj se ještě tento rok stane „druhým Řeckem“. Portugalsko bude muset požádat o další pomoc, což znervózní trhy, které se po zkušenosti s Řeckem začnou obávat dalšího dobrovolného odpisu.

Čína

Čínský premiér Wen Ťia-pao včera mluvil o volné směnitelnosti juanu. Připustil, že trend je nevyhnutelný, ale že důležité je načasování. Pro uvolnění čínské politiky je potřeba stabilní ekonomické prostředí, odpovídající úroveň finanční regulace a globální důvěra. Proces uvolňování se nesmí uspěchat. Jinými slovy: Když na nás tak tlačíte, tak mi ten juan uvolníme, ale nechte na nás, kdy se tak stane.

Austrálie

Také australská centrální banka považuje situaci v Evropě za klidnější. Podle zápisu z jejího posledního jednání, byl právě tohle jeden z důvodů, proč nesáhla ke snížení sazeb a ponechala je na 4,25 (zasedání před tím snižovala o 50 bodů).

Polsko

Včera vyšla v Polsku data za průmysl a byla horší než se čekalo. Průmysl rostl v únoru jen o 4,6%, místo očekávaných 8,8% (my byli ještě o něco optimističtější, 9,3%). Jak už od konce loňského roku ukazoval PMI (zejména klesající zahraniční objednávky), k dopadu dojít mělo. Překvapilo spíš, že k němu došlo se zpožděním takhle skokově. Svou roli zřejmě sehrál silnější zlotý. Otázkou je, jestli bude propad pokračovat. My se stále držíme našeho odhadu, že letos polský průmysl přidá 4,1% (v roce 2011 rostl o 7,1%)

skoleni_8_6

Včera zveřejnil polský statistický úřad tak data za PPI, ceny meziměsíčně klesly o 0,3%. Pro CB to znamená oslabení jestřábů. Nečekáme, že by bankovní rada na svém nejbližším zasedání reagovala, ale pokud by tento trend pokračoval, mohlo by to znamenat, že by se přestalo uvažovat o hiku a naopak by se na světlo v druhém polovině roku mohl dostat cut.

Měny

Měny v regionu o něco posílily, koruna se dostala pod 24,50 (až na 24,44, aktuálně se pohybuje těsně pod 24,50), polský zlotý se dostal na 4,10, teď je na 4,11.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).