Hlavní navigace

Ranní přehled z akciového trhu a ekonomiky

4. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak se vyvíjely trhy a ekonomika? Napoví nám Milan Vaníček a David Nový z J&T Banky.

Komentář k trhu

Pražská burza zažila poměrně hektické a volatilní obchodování. Pozitivní úvod byl vystřídán dopolední stagnací a závěr obchodování byl již negativní. Index PX tak navázal na středeční pokles a obchodování skončil slabší o 0,90% na hodnotě 924,90 Kč. Hektický průběh zažily především akcie KITD, titul se ve dvou vlnách výprodejů sesunul až na závěrečnou cenu 95,70 Kč tj. –23,32%. Akcie nejprve propadly po negativním článku ve Wall Street Journal, následně společnost prezentovala předběžná čísla a snížení výhledu. 

Investoři na tyto negativní zprávy reagovali masivním výprodejem a akcie prudkým poklesem. Pod tlakem zahraničních prodejců byly nadále akcie ČEZ. Titul navázal na středeční pokles a oslabil o 1,48 % na závěrečnou cenu 738,90 Kč. Akciím nenahrává ani stále klesající cena el. energie, titul tak končil téměř na denních minimálních hodnotách. Přesto může být aktuální vývoj akcií ČEZ spíše příležitost, a to i vzhledem k blížící se dividendě.     

KIT Digital: Negativní. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

KIT Digital včera zveřejnil předběžná čísla za 1Q 2012. Tržby v 1Q dosáhly 59 mil. USD, výrazně méně oproti výhledu 72 mil. USD. Mezi důvody společnost uvedla delší, než očekávaný prodejní cyklus, vyšší personální náklady, náklady na akvizici společnosti Sezmi a vyšší náklady na právní a poradenské služby. Na provozní úrovni společnost reportovala ztrátu 8 mil. USD. Barak Bar-Cohen dále uvedl, že po revizi hospodaření dospěl management k názoru, že předchozí výhled na tento rok byl příliš optimistický a bude muset být revidován. K tomu by mělo dojít 15. května v rámci zveřejnění kompletních čísel za 1Q.

Zpráva je jednoznačně negativní a ukazuje na to, že management dlouhodobě neříkal investorům pravdu o skutečném stavu hospodaření a očekávaném vývoji. Ohledně dalšího vývoje může v lepším případě dojít pouze k prodloužení přechodného období, během kterého KITD konsoliduje předchozí akvizice, sníží náklady, dokončí obměnu managementu a vrátí se do kladných čísel na úrovni zisku a cash flow o několik měsíců později oproti původnímu výhledu. V horším scénáři pak mohou vést revize hospodaření k opětovné potřebě navyšování kapitálu. Jako hlavní problém však vidíme definitivní ztrátu důvěry investorů v současný management společnosti.

ČNB – Sazby beze změny, ale naznačeno snížení

Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny na 0,75 % (2T repo). Na druhou stranu velkým překvapením bylo hlasování (4:2:1) – 4 pro stabilitu, 2 pro snížení o 25 b.b., 1 pro zvýšení sazeb o 25 b.b. Naopak bez překvapení byla nová makroekonomická prognóza – inflace 2013 1,5 %; HDP 2012 0,0 %, 2013 1,9 %). ČNB také představila alternativní scénář (rozpočtové škrty v roce 2013), který zvyšuje odhad celkové inflace o 0,5 procentního bodu, naopak růst HDP klesne na polovinu (z 1,9% na 1,1%). Tomuto scénáři odpovídá pokles sazeb a zvyšování až na konci 2013. Vzhledem k hlasování se zdá, že alternativní scénář část bankovní rady oslovil. Podle našeho názoru, základní scénář pro letošní rok zůstává stagnace sazeb. Ovšem šance na snížení sazeb se rychle zvyšuje (cca 20%).

skoleni_29_6

Komentář k americkému trhu

Americké trhy klesaly už druhý den v řadě pod vlivem zklamání dat z ekonomiky, když index aktivity mimo průmysl ISM za duben nedosáhl na úrovně odhadů trhu 55,3 s výsledkem 53,5 a předchozím 56,0. Trhům nepomohla ani lepší data z nezaměstnanosti, trh bude čekat na potvrzení ze zítřejšího reportu počtu lidí na „výplatních páskách“. V indexu S&P 500 to nejvíce schytaly komoditní sektory energy a materiály, následovány financemi. Z jednotlivých akcií padal General Motors, i když společnost reportovala lepší výsledky, než trh očekával, jak na úrovni zisku, tak tržeb.

 Negativní hvězdy dnešní seance byly akcie Green Mountain Coffee Roasters (konkurent Starbucks), které se po výsledcích zřítily o 49 %, a také KIT Digital po předčasném zveřejnění výsledků za 1Q a 30 % snížení výhledu na celý rok. Dalšími propadáky byly akcie Prudential (-10%), Visa (-4,7%) a Herbalife (-33% za 3 dny). Průmyslový index Dow Jones skončil slabší o –0,47 % na 13 206,59 bodech, široký index S&P 500 o –0,77 % na 1 391,57 a technologický Nasdaq –1,16 % na 3 024,30 bodech. Oslabovala ropa, zlato i stříbro, naopak posiloval o +3,82% zemní plyn.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).