Hlavní navigace

Ranní komentář: S&P 500 zlepšila výhled amerického vládního dluhu

Petr Bittner

Včera se americké akciové indexy obchodovaly bez výraznějších změn a obchodování uzavřely smíšeně (S&P 500 –0,03 %, Nasdaq +0,13 %).

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ratingová agentura S&P zvýšila výhled úvěrového hodnocení amerického vládního dluhu z negativní na neutrální, přičemž rating byl ponechán na AA+. Jako důvod uvedla ustupující fiskální rizika. V 13:30 vychází index nálady mezi malými podniky NFIB, kde sice konsensuální odhad počítá s mírným meziměsíčním poklesem na 91,5 b., i tak by ale trend pokračujícího oživení z přelomu roku měl pokračovat. Apple na včerejší vývojářské konferenci představil novou službu streamovaného rádia iTunes Radio (s více než 200 stanicemi), která bude součástí nové verze operačního systému pro mobilní zařízení iOS 7. Ten by měl mít inovovaný vzhled. Společnost navíc vydala novou verzi operačního systému pro počítače Mac pojmenovanou Maverick, která by měla umožnit lepší integraci Maců s iPhony a iPady. Akcie v reakci smazaly denní zisky a klesly o 0,66 % na 438,89 $. Akcie sociální sítě Facebook vyskočily o 4,5 % v reakci na spekulace, že by mohly být příští rok přidány do indexu S&P 500. Asijské akciové indexy klesaly (Nikkei 225 –1,45 %, Hang Seng –0,87 %). V rámci indexu Nikkei 225 se nejvíce dařilo zdravotnickému sektoru a naopak nejvíce klesal sektor ropa a plyn. Evropské akciové indexy zahájily obchodování lehce v mínusu. Na pražské burze očekáváme otevření v blízkosti včerejšího závěru.

Unipetrol spustí kralupskou rafinérii, strategická prezentace

Česká rafinérská oznámila, že opravy na jednotce fluidního katalytického krakování kralupské rafinérie se dokončují a rafinérie během několika dní obnoví provoz. Česká rafinérská pozastavila výrobu v rafinérii po „neočekávaných technických potížích“ na jednotce 29. května. Unipetrol dnes od 11h představuje svou strategii pro období 2013–17. Ministerstvo financí navrhuje vyšší výdaje Na zítřejším jednání vlády ministerstvo financí navrhne pro rok 2014 zvýšení výdajů o 15 mld. Kč, aniž by byl překonán limit deficitu vládního rozpočtu 3 % HDP. Zvýšené výdaje budou směřovat na dopravu, zemědělství, průmysl, vzdělání, ministerstvo vnitra a práce. Příští rok (2014) je v ČR volebním rokem, a proto vláda chce podpořit ekonomiku. Takové zvýšení výdajů se rovná přibližně 0,4 % HDP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).