Hlavní navigace

Rady (ex)bankéře: Jak správně investovat

9. 2. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Investice do akcií vyvolává v mnoha lidech obavy a představu hazardu. Investovat ale můžete i minimem rizika. Jak správně investovat a podle čeho vybírat správně společnosti, do jejichž akcií vložíte své peníze? Ať investujete sami nebo s fondy, vždy pamatujte: Jsou to vaše peníze…

Ve minulém článku jsem napsal:

Jestli trváte na tom, že budete investovat sami, tak v tom případě investujte v několika různých oblastech, ale hlavně v těch, ke kterým máte blízko. Například pracujete-li ve stavebnictví, investujte spíše do stavebních firem, když ve farmacii, tak do farmaceutických společností. Jste v oboru denně, umíte si „spočítat“, co každý ten byznys obnáší. Tím se vyhnete tomu, že pokud vložíte peníze do stejných akcií, budov či jiných aktivit, o všechno přijdete.

Zdroj: Rady (ex)bankéře: Jak rozumně rozdělit portfolio

Pojďme si to trochu rozvést. Měli byste se řídit těmito zásadami:

  1. Než začnete investovat, připravte se.
  2. Najměte se dobrého poradce. Neinvestujte do ničeho, co vypadá na rychlý a snadný zisk, to má většinou špatný konec.
  3. Detailně si „nastudujte“ společnost, do které chcete investovat.
  4. Držte se toho, čemu skutečně rozumíte.

Akcie a obligace jsou nebezpečnou hrou, a pokud ji chcete hrát, opatrnost je určitě na místě. Někdo ji nazývá hazardem, já ovšem používám termín „kalkulované riziko“. Nemyslím si, že investice do akcií a obligací, je stejná, jako když jdete hrát ruletu do kasina. To mi připadá jako hazard, i když i tam zkušený hráč umí najít vodítka k úspěchu.

Když si vybíráte akcie a obligace, vaší hlavní starostí by mělo být, jaký je management firmy, co to jsou za lidi, kteří „tu vaši“ společnost řídí. Jaké jsou jejich reference, co už dokázali.

I když je to dobrá společnost a přijde do ní nekompetentní šéf, dříve či později „jde ke dnu“. Někdy je to také špatným timingem (načasováním) výběru té pravé osoby. Jsou různé typy šéfů pro různé etapy vývoje firmy. Někdo je vynikající na „rozjezd“ společnosti, někdo na krizový management, někdo je jako „ryba ve vodě“, když je ekonomika v recesi, a jiný zase, když ekonomika zažívá boom.

Když se managementy kvůli špatnému načasování prohodí, bude z toho zcela nepochybně problém – a to problém pro vás. Přijdete o své peníze. Jeden z mých bývalých šéfů říkal, že vybírat si akcie je stejné, jak když si vybíráte svého lékaře. Také nechcete, aby se špatný lékař o vás staral. Proč tedy nechat nekompetentního člověka spravovat vaše peníze?

Vždy sledujte pozorně finanční výsledky „vaší“ společnosti. Finančními výkazy se rozumí – rozvaha (informuje o majetku společnosti, zdrojích financování a jejich užití – aktiva a pasiva), výsledovka (informuje o nákladech a výnosech, z nichž plyne zisk nebo ztráta) a stavem cash-flow (informuje o peněžních tocích – kolik má společnost volných peněžních zdrojů).

skoleni_27_5

Sledujte hodnotu vašich akcií a podílových fondů na akcie.mesec.cz a akcie.mesec.cz/fon­dy/.

Každá společnost, do které jste investovali, by měla každým rokem znatelně růst, a to jak obratově, tak ziskově. Pokud tomu tak není, nebo firma dokonce prodělává, okamžitě všechno prodejte. Její šéfové vám sice budou neustále slibovat „lepší zítřky“ (mám dojem, že tuto frázi jsme nespočetněkrát slýchávali nejen za minulého režimu, ale bohužel i dnes), ale pokud se výsledky dosud nedostavily, pravděpodobně se nedostaví ani v budoucnosti.

„Vykašlete se na jejich kecy“ a své akcie a obligace prodejte, a jděte dál. Jsou to přece vaše peníze, a ne peníze těch druhých.

Anketa

Zajímáte se o management společností, do jejichž akcií investujete?

Autor článku

JUDr. Jan Vinter ukončil studia na Právnické fakultě UK 12. listopadu 1989. Poté se jako redaktor Obrany lidu a později jako volný novinář seznámil s prací pro tisk.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).