Hlavní navigace

Řada vystoupení centrálních bankéřů napoví o dalším směřování Fedu i ECB

18. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnes nás nečekají zásadní data ani ze světové ekonomiky, ani z regionálních trhů. Pozornost bude upřena zejména na prohlášení centrálních bankéřů.

Ti američtí by měli potvrzovat, že se po roce znovu blíží zvýšení dolarových. V podobném duchu se včera totiž vyjádřila i předsedkyně Fedu J. Yellen. V Evropě bude pozornost věnována hlavně prezidentu ECB Draghimu, který by mohl naznačit, jaké jsou plány ECB s prodlužováním programu odkupu aktiv.

Méně čísel, více slov

Dnešek nepřinese žádná zajímavá data, zato se dočkáme vystoupení několika důležitých centrálních bankéřů. Prezident ECB Draghi by mohl alespoň naznačit svůj názor na pokračování respektive ukončování programu nákupu aktiv. Představitelka Fedu E. George by zase pravděpodobně měla potvrdit včerejší slova předsedkyně Fedu J. Yellen, že v blízké budoucnosti bude vhodné sazby zvyšovat. Podobných prohlášení ze strany představitelů Fedu bychom se pravděpodobně měli dočkat více.

Janet Yellen vidí důvody pro zvýšení sazeb

Včerejší inflační data nepřinesla úplně přesvědčivé výsledky ani na jednom břehu Atlantiku. Ceny ve Spojených státech sice rostly v souladu s očekáváním o 0,4 % m/m, ale za očekáváním zaostala jejich jádrová složka. Ta v říjnu přidala o desetinu procentního bodu méně, než očekával trh, když se zvýšila pouze o 0,1 %. V meziročním vyjádření to znamená, že celková inflace dosáhla 1,6 %, přičemž jádrové ceny jsou o 2,1 % y/y vyšší. V eurozóně ceny rostly o desetinu pomaleji, než očekávali analytici, když přidaly 0,2 % m/m. Nicméně potvrdily svůj meziroční růst o 0,5 %.

Nejdůležitější událostí včerejšího dne bylo vystoupení předsedkyně amerického Fedu J. Yellen. Ta zopakovala, že argumenty pro zvyšování sazeb zesilují, přičemž američtí centrální bankéři se ještě rozhodli počkat na další potvrzení příznivých trendů. J. Yellen také komentovala zlepšování na trhu práce. Ačkoliv dosavadní příznivé trendy v zaměstnanosti podle ní nemohou trvat donekonečna, vidí ještě prostor pro další zlepšování. Dolar na její slova reagoval posilováním. Přidal přibližně 1 % a proti euru se dostal na úroveň 1,060 USD/EUR.

Americký průmysl zpomaluje

Ve středu zklamaly údaje o průmyslové produkci, která v říjnu stagnovala, zatímco trh očekával mírný růst. Za zklamáním ovšem stojí zejména energetické sektory. Zpracovatelský průmysl si polepšil o 0,2 % m/m. Výrazně se dařilo automobilovému průmyslu, který vzrostl o 0,9 % m/m.

Polský trh práce se nadále zlepšuje

Dnešní kalendář ekonomických událostí je pro Česko i Maďarsko prázdný. V Polsku budou zveřejněny údaje z trhu práce, které by měly potvrdit zlepšující se podmínky tamních domácností. To se projevuje i na růstu polského HDP, který je, podobně jako v Česku, tažen zejména domácí spotřebitelskou poptávkou.

skoleni_29_6

V Česku se ohlašuje návrat inflace

Kurz koruny proti euru se v průběhu včerejšího státního svátku podíval na hladinu 27,06 CZK/EUR. Dnešní obchodování však koruna zahajuje znovu velmi blízko efektivní intervenční hladiny ČNB na 27,02 CZK/EUR. Oslabování měn v celém regionu po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se na domácím devizovém trhu projevuje uvolněním tlaku na kurzový závazek. To můžeme pozorovat také na ročním korunovém forwardovém kurzu, který oslabil zhruba na 26,78 CZK/EUR. V posledních dvou dnech polský zlotý oslabil přibližně o 0,9 % a své dnešní evropské obchodování otevírá na hladině 4,444 PLN/EUR. Maďarský forint dalšímu oslabování odolal a drží se na úrovni 309,8 HUF/EUR.

Včera nebyly zveřejněny žádné údaje z regionu. Ve středu jsme se dočkali zveřejnění cen výrobců. V říjnu se v Česku zvýšily ceny ve všech hlavních výrobních sektorech. Nejvýrazněji rostly ceny v zemědělství, ale nečekaně rychle se zvedají i průmyslové ceny. Dnešní údaje statistického úřadu potvrzují rostoucí inflační tlaky v ekonomice. Podporují tak náš výhled, že spotřebitelská inflace na přelomu roku rychle vzroste a na začátku příštího roku dosáhne inflačního cíle. Zvolnění tlaku na kurzový závazek po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem tak podle nás nebude mít dlouhého trvání.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).