Hlavní navigace

Psychologie v tradingu: Na co si dát pozor?

7. 6. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Trading je byznys, jako jakýkoliv jiný. Vyžaduje především trpělivost, disciplínu, reálná očekávání i psychickou odolnost. Nesmíte se na něj ale dívat jako na loterii.

Psychologie obchodování je často opomíjené téma, a to především ze strany začínajících obchodníků, kteří se mylně domnívají, že se jich tato problematika netýká. Je to především dáno tím, že psychologické překážky se v tradingu začínají objevovat až v pozdějších fázích, především pak ve fázi reálného obchodování, ke kterému vede pro mnohé nelehká a zdlouhavá cesta. Než však začínající obchodník vstoupí do trhů s reálným kapitálem, měl by mít povědomí o tom, jak se může lidská psychika v tradingu projevovat a na co by se měl připravit. 

Většina začínajících, ale i pokročilejších obchodníků se setkává s velmi podobnými psychologickými překážkami. Některé z nich si představíme v tomto díle našeho seriálu o základech tradingu. Získáte tak alespoň základní představu o tom, co může začínajícího obchodníka na cestě za úspěchem potkat, co je častými příčinami neúspěchu a jak se s některými psychologickými překážkami vypořádat.

Začínám: Opravdu musím vydělat milion ještě tento rok?

Patrně nejčastější příčinou neúspěchu začínajících obchodníků je vidina rychlého zbohatnutí v trzích. Na druhou stranu, není se čemu divit. Finanční trhy nabízí prakticky neomezené možnosti a potenciál seberealizace. Kde jinde máme v danou chvíli tak vysokou šanci na úspěch jako v trzích? Pokud vstoupíme do obchodu a zadáme stop-loss a profit-target o velikosti 100 dolarů, máme v podstatě 50% šanci, že 100 dolarů vyděláme. A to nemusíme o tradingu vědět prakticky vůbec nic! Stačí si jen vybrat – koupit nebo prodat. Finanční svoboda pro všechny, kteří o ní sní, je zde zdánlivě na dosah ruky. 

Tato vidina je však pro mnohé kámen úrazu a je důvodem, proč většina v trzích neuspěje. Kolik lidí si půjde v pátek koupit knížku „neurochirurgie“, aby mohli v pondělí jít na sál operovat první pacienty? Patrně nikdo. Kolik lidí si však v pátek koupí knížku „jak úspěšně obchodovat na burze“ a v pondělí zakládá účet u brokera a umisťuje své první obchodní příkazy? Takových bude určitě mnoho. Výsledek si můžeme snadno domyslet, ale jedno je jisté – většina prostě a jednoduše neuspěje. Jak dlouho trvá naučit se slušně hrát na klavír? Jak dlouho trvá rozjet úspěšnou restauraci nebo softwarovou firmu?

V tradingu je tedy důležité postupovat pomalu, po krůčcích. Čím skromnější cíle si v začátku dáme, tím větší máme šance, že uspějeme.

On-line škola tradingu na serveru Měšec.cz

Server Měšec.cz vám přináší kompletní, sofistikované a vysoce praktické on-line kurzy obchodování na burze pro úplné nováčky a začátečníky, koncipované jako Finančníkovu on-line školu tradingu.

Kudy vede skutečná cesta k úspěchu?

Reálná očekávání tedy mohou významným způsobem ovlivnit výsledky obchodování. Nereálná očekávání a jejich nenaplnění jsou častou příčinou frustrace, stresu, náchylnosti k chybování a impulsivního obchodování. Typickým projevem je pak nejčastěji zvýšený počet ztrátových obchodů. Ztráty způsobené impulsivním obchodováním následně nabourávají naši důvěru v nás a v to, co děláme. 

Naopak nastavením reálných očekávání si v tradingu můžeme vybudovat psychickou pohodu, která je pro dlouhodobé ziskové obchodování stěžejní. Začínající obchodník by si měl uvědomit, že první týdny až měsíce reálného obchodování nejsou na to, aby obchodník hned vydělával, ale aby se především vydělávat naučil. V tomto období je naprosto kritické zůstat ve hře. Toho můžeme docílit jedině tak, že budeme dodržovat stanovená a otestovaná obchodní pravidla, která by nám toto „přežití“ měla zajistit, v kombinaci s kvalitními pravidly money-managementu.

Jak si ale stanovit reálné cíle a očekávání tak, aby nebyl obchodník sám sobě psychologickou překážkou? Začínající obchodník může využít informace z backtestů a papertradingu, o kterých jsme v tomto seriálu už detailně hovořili. Je to prakticky to jediné, co má nováček k dispozici. Pokud přípravu zanedbal a neprováděl ani backtest ani seriozní papertrading, pak nemá prakticky nic, o co by se mohl opřít. Důrazně tedy doporučujeme věnovat čas poctivé přípravě na reálné obchodování. Určitě se to vyplatí!

Vše ostatní, mimo tuto cestu pečlivé přípravy, je jen „gambling“, který má se seriozním trading jen pramálo společného.

Další možností je spolupráce a konzultace s pokročilejšími obchodníky v rámci seminářů a osobního coachingu. Ti mohou začátečníkovi pomoci udělat si představu o reálných možnostech vybraného obchodního stylu.

Jak se vypořádat se ztrátovými obchody?

Ztráta je slovo, které každý trader nerad slyší. Vlastně jej rád slyší málokdo. Ztrácení je často i v běžném životě spjato se silným emocionálním vypětím. Ať už se jedná o peníze, majetek, vztahy nebo cokoliv jiného. V tradingu pak ztráty nejčastěji podněcují emoce jako strach a úzkost. V ideálním světě bychom rádi obchodovali beze ztrát. Jenže jak bychom pak mohli vydělávat? Musíme si uvědomit, že abychom my vydělali, musí někdo jiný ztratit. Ztráty prostě k tradingu neodmyslitelně patří. Problém nastává v okamžiku, kdy se ztráty propojí s programy uloženými v našem podvědomí. Programy, které nám celý život říkaly, že chybovat je špatné. Pokud máme takovou představu zakořeněnou v našem podvědomí, pak jakákoliv další ztráta nás neustále utvrzuje o tom, že ve skutečnosti chybujeme znovu a znovu.

V dlouhodobém horizontu to má za následek prohlubování strachu a úzkosti. Obchodník se následně bojí například otevírat další obchody (shodou okolností často ty ziskové), přestává důvěřovat svému pečlivě budovanému obchodnímu přístupu a porušuje pravidla. Pokud v takové situaci navíc oplývá vidinou onoho „rychlého zbohatnutí“, pak často následuje impulsivní chování, potřeba rychlé kompenzace ztrát apod. Následkem tohoto chování jsou obvykle jen další ztráty. Obchodník pak končí v emocionální pasti a získává pocit selhání a toho, že trading nemůže fungovat.

Jak se tedy vypořádat se ztrátami? 

Jak se tedy vypořádat se ztrátami? Přinášíme několik tipů.

Sledujte dlouhodobý trend na obchodním účtu

Velmi užitečným pomocníkem pro překonávání ztrát je nahlížení na obchodní výsledky z dlouhodobější perspektivy. Pokud se například rozhodnete pro intradenní obchodování, stává se zcela běžně, že obchodní dny končí celkově ve ztrátě. Z dlouhodobého pohledu to však nemusí vůbec nic znamenat. U některých intradenních obchodních systémů, které mají například nižší počet obchodů a současně nízké procento těch úspěšných, nelze brát ani týdenní výsledky příliš vážně.  U takových obchodních systémů nemusí dokonce ani ztrátový měsíc nic znamenat. V takovém případě je skutečně nutné nahlížet na výsledky obchodování z dlouhodobějšího horizontu v řádu několika měsíců. V případě spreadového a pozičního obchodování pak nahlížíme na výkonnost obchodního systému v horizontu několika let.

Vždy je ale nutné, snažit se průběžně porovnávat výsledky reálného obchodování s výsledky backtestů a papertrading. Pokud máme k dispozici dostatečný vzorek obchodů, máme současně také k dispozici určitou „psychologickou berličku“  a můžeme reálné výsledky porovnávat. Pokud se výsledky významným způsobem liší, je potřeba nalézt příčinu.

Dodržujte obchodní pravidla 

Mnoho ztrát vzniká jednoduše jako následek porušování obchodního plánu. Je až zarážející, jak snadné je pro některé obchodníky porušení pravidel, jejichž sestavení jim zabralo tolik času a práce. Obchodník by měl v rámci přípravy projít fází testování a simulovaného obchodování. Právě prostředí simulovaného obchodování dává obchodníkovi možnost naučit se pracovat alespoň základním způsobem se ztrátami. Díky simulovanému obchodování získá představu o tom, jak by se mohlo obchodování vyvíjet právě z pohledu ztrát a ztrátových sérií. Ne nadarmo se říká: „postarejte se o ztráty, zisky se dostaví“.

Chápejte ztráty jako náklady

Zajímavou a určitě silnou pomůckou může být pro některé nahlížení na ztráty jako na určitou část nákladů. Jako příklad může posloužit provoz restaurace. Provozovatel ví, že ze svého obratu musí zaplatit fixní výdaje jako nájem, energie apod. Musí ale také nakupovat potraviny, jejichž cena se průběžně mění. Současně některé potraviny a dokonce i hotová jídla vyhodí a objeví se také nečekané náklady v podobě oprav zařízení, auta atd. To vše jsou ztráty, resp. náklady, po jejichž odečtení zůstává provozovateli skutečný zisk. Pokud se tedy naučíme chápat ztráty jako „náklad pro dosažení zisku“ a jediné, na co se zaměříme, bude dosažení kladného rozdílu mezi ziskovými a ztrátovými obchody, může nám to velmi pomoci zvládat jak samotné ztráty, tak i delší ztrátová období.

dan_z_prijmu

Zaznamenávejte své pocity ze ztrát

Skvělým pomocníkem pro překonávání ztrát může být v tomto směru vedení pocitového deníku a zaznamenávání našich myšlenek, emocí a fyzických pocitů v průběhu obchodování. Tyto fyziologické projevy můžeme přiřadit k aktuálnímu chování trhů, našim obchodním rozhodnutím nebo výsledkům. Po určité době zaznamenáme zřetelné souvislosti. Nalezneme určité konstelace myšlenek a pocitů, které se opakují během náročných obchodních situací a v souvislosti s našimi obchodními výsledky. Jakmile zaznamenáme své vlastní vzorce chování spojené s úzkostí, dokážeme snadněji identifikovat to, jak zasahují do našeho obchodování. Tímto způsobem lze mnohem efektivněji tyto vzorce narušit a pozměnit a naučit se přijímat ztráty, aniž by to ovlivňovalo další obchodování.

Nedělejte z tradingu loterii

Je třeba vždy pamatovat na to, že trading je byznys, jako jakýkoliv jiný. Vyžaduje především trpělivost, disciplínu, reálná očekávání, dobře promyšlený pozvolný postup a určitou dávku psychické odolnosti jedince. Proč to píšeme? Jednoduše proto, že nahlížení na trading, jako na reálný byznys se vším všudy (včetně ztrát) na rozdíl od představy „loterie“, nám dává velmi solidní základ k úspěchu a pomáhá nám překonávat těžší období, která se čas od času vyskytují ve všech oborech podnikání.Trading je seriózní byznys – a tak je k němu třeba i přistupovat. A občasné ztráty jsou jeho nedílnou součástí. Držíme vám tedy palce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).