Hlavní navigace

Psychologie obchodování: Nekomplikujte si své obchody!

22. 3. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jednou z častých chyb začínajících obchodníků bývá, že si dělají obchodování zbytečně komplikované, co se hutnosti technické analýzy týče. Je skutečně komplexní technická analýza rozumným přístupem k obchodování? Nekomplikujte si své obchody zbytečně.

Obrovské množství nástrojů technické analýzy, které je dnes k dispozici, svádí často k přesvědčení, že více použitých nástrojů = komplexnější posouzení trhu, přesnější analýza a větší pravděpodobnost úspěšnosti. Nenechte se však takovým pocitem zbytečně zlákat. Skutečnost je taková, že větší počet nástrojů technické analýzy je spíše ke škodě.

V první řadě je pravdou, že velká část nástrojů technické analýzy si spíše protiřečí, než se doplňuje. Umět správně zkombinovat nástroje technické analýzy znamená mít perfektní přehled o tom, jak jednotlivé nástroje fungují a jak je používat a především jak je kombinovat. Proto tím, že „zatížíme“ graf desítkami nástrojů technické analýzy, a pak se z takového grafu

Obchodujte jednoduše - I.

snažím určit budoucí možný pohyb trhu, rozhodně ještě nezvýšíme úspěšnost našich obchodů. V druhé řadě je naprosto nezbytné si uvědomit, že veliký počet nástrojů analýzy zde není proto, abychom používali všechny, ale abychom si vybrali takový, který se nám líbí a který nám vyhovuje! Potřeba zatěžovat naše obchodování přemírou nástrojů není ve skutečnosti otázka hledání „lepšího obchodního systému“, ale spíše otázka mylné potřeby eliminovat z obchodování riziko.

Vše plyne z tendence eliminovat riziko

Naše myšlení je díky nejrůznějším okolním vlivům naučené na něco, co bohužel příliš nefunguje v obchodování na trzích. Naše mysl je již od mládí pod vlivem společnosti, rodičů, zaměstnavatelů a mnoha dalších učena eliminovat riziko.

Riziko je nežádoucí, a tak se považuje za správné jakékoliv riziko eliminovat, dalo by se obecně říci. Eliminace rizika je něco, co se snažíme dělat v podnikání, ale i v rodinném životě. Snažíme se eliminovat riziko, kdykoliv děláme jakýkoliv důležitý krok v našich zaměstnáních. Snažíme se eliminovat rizika, když přemýšlíme, kam uložit své peníze a kde si koupit takové či jiné zboží. Snažíme se eliminovat rizika, když si vybíráme svého obchodního nebo životního partnera.

Riziko, riziko, riziko… Děsí nás a čím více dokážeme riziko zmenšit, tím lépe se cítíme. Riziko nás děsí často dokonce až do takové míry, že děláme vše proto, abychom jakékoliv riziko zcela vypustili. I když si to kolikrát neuvědomujeme, eliminace rizika je tedy díky mnoha životním zkušenostem v našem podvědomí natolik pevně a hluboce zarytá, že se jedná již o poměrně automatický vzor chování. Kamkoliv přijdeme a cokoliv děláme, naše podvědomí nás zcela nenápadně směřuje vždy podobným směrem: eliminovat riziko.

Problém takovéhoto zažitého vzoru chování začíná však velmi seriózně narážet při snaze úspěšně obchodovat na komoditních, akciových nebo forex trzích. Proč? Protože v jakékoliv branži na světě obecně platí: čím více chceme získat, tím více musíme riskovat. A v trzích to platí dvojnásob. Takovéto pravidlo se pak dá převést i opačným směrem: pokud se snažíme eliminovat naše riziko na nulu, pak i naše výdělky budou rovny nule.

To tedy znamená, že pokud chceme v trzích vydělávat, musíme začít dělat něco, na co jsme doposud nebyli připraveni – a tím je potřeba naučit se zcela přijímat riziko. A to je něco, s čím se v počátcích málokdo hodlá smířit, a tak je poměrně běžné padnout do začarovaného kruhu sebeklamu, že riziko v případě obchodování na trzích eliminovat lze.

Jedním ze způsobů, jak se většina nováčků tedy snaží eliminovat nebo alespoň snížit riziko v trzích, je tendence používat co nejvíce nástrojů technické analýzy za účelem zdánlivé lepší kontroly nad trhy, a tím zmírnění možného rizika. V běžném životě skutečně platí, že čím více dostaneme danou věc pod kontrolu, tím více riziko snižujeme. V trzích však bohužel tato souvztažnost neplatí.

Trhy jsou vysoce iracionální prostředí a trhy nikdy a nijak pod kontrolu dostat nelze. Pocit, že trhy „kontrolujeme“ díky množství indikátorů, je tedy zcela mylný, falešný a vysoce kontraproduktivní. Více nástrojů technické analýzy skutečně nezvyšuje naši kontrolu nad situací a už vůbec neeliminuje nebo nesnižuje náš risk v daném obchodě. Více nástrojů technické analýzy naopak pouze zhoršuje naše rozhodování, dělá danou obchodní situaci mnohem složitější a pouze potvrzuje skutečnost, že trhy není možné jakkoliv kontrolovat, nebo snad dokonce ovládat.

Jak se pozná profesionální obchodník?

Profesionální obchodník již tuto skutečnost dávno pochopil. Profesionální obchodník se tedy nesnaží ovládat trhy, ale raději sebe. Profesionální obchodník ví, že riziko bude v trzích vždy stejné, bez rozdílu, kolik nástrojů technické analýzy právě používá. Pro profesionálního obchodníka je tedy podstatné nikoliv „mít trhy pod kontrolou“, ale raději nalézat a posouvat vlastní limity v tom, kam až sahá jeho samotná tolerance rizika a v takových mezích pak vytvářet obchodní strategie. Díky tomu se pak snaží profesionální obchodník dělat své obchodování maximálně jednoduché a co nejméně si komplikovat vlastní obchodní rozhodnutí.

Většina z vás by byla překvapena, jak vypadají grafy nejúspěšnějších obchodníků. Tak například – takto nějak vypadá graf Larryho Williamse, obchodníka, který na světovém šampionátu dokázal 2× proměnit 10 000 USD do více jak 1,1 milionu za jediný rok.

Obchodujte jednoduše - II.

Vidíte, že by byl graf zatížen nějakými složitostmi? Nic takového! Většina nejúspěšnějších obchodníků světa vám ukáže podobné grafy. Prosté, jednoduché, pouze s tolika informacemi, které skutečně potřebují. (Mnoho jiných obchodníků samozřejmě používá v grafech alespoň nějaké základní indikátory – narozdíl od Larryho Williamse, který obchoduje na základě tak zvaných patternů, takže žádné indikátory ke svému stylu obchodování nepotřebuje. I ostatní spekulanti však často používají indikátorů skutečně minimum.)

Jak je možné, že na takto jednoduchých grafech někdo vydělává miliony dolarů každý rok? Poměrně jednoduše. Za těmito grafy stojí precizní money-management, dostatečná sebedůvěra a naprostá schopnost přijmou risk. A samozřejmě – schopnost s vědomím rizika obchodovat, a to i v těžkých časech, kdy se příliš nedaří.

Více nástrojů z vás lepší obchodníky neudělá. Pokud nedokážete profitovat s jedním, dvěma, maximálně třemi nástroji technické analýzy, už vůbec to nedokážete s pěti, deseti a více. Pokud se chcete naučit úspěšně obchodovat, potřebujete nejprve plně akceptovat existenci a nezbytnost rizika v komoditním obchodování. Pak už vám stačí pouze jeden jediný nástroj nebo indikátor, takový co nejlépe poznat, dostatečně pro takový získat cit, aplikovat vhodný money-management a můžete začít úspěšně obchodovat.

Úspěšné obchodování je jednoduché. Pokusme se to tedy pochopit co nejdříve a nekomplikujme si cestu falešným pocitem, že lze dostat trhy pod kontrolu a že je to možné pomocí většího množství nástrojů technické analýzy.

Autor je vydavatelem a redaktorem serveru Finančník.cz a vicepresidentem České a Slovenské asociace technické analýzy TASOCS.

Anketa

Kolik nástrojů technické analýzy při obchodování využíváte?

Autor článku

Autor je vicepresidentem Česká a Slovenská asociace technické analýzy TASOCS. Publikační činnost:. Obchodování na komoditních trzích (Tomáš Nesnídal, Petr Podhajský)...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).