Hlavní navigace

První ve frontě na peníze ze záchranného fondu budou španělské banky

9. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Audit ve španělských bankách ukázal, že budou potřebovat asi 60 mld. eur. Z fondu by nakonec mohly odčerpat o 20 mld. eur méně a zbytek pokrýt soukromými zdroji.

Včera byl oficiálně spuštěn permanentní záchranný fond EU, ESM. Ještě tento týden splatí jednotlivé země EMU část kapitálu, konkrétně 32 mld. EUR. Kapacita fondu tak bude 200 mld. EUR. Do roku 2014 bude postupně splacen i zbytek z 80 mld. kapitálu a kapacita vzroste na 500 mld. Vedle těchto 80 mld., které země EMU zaplatí dopředu se totiž zavázaly v případě potřeby dodat dalších 620 mld. A proti tomuto objemu (700 mld.) si ESM chystá na trhu půjčit až těch 500 mld. 

Prvním klientem ESM budou španělské banky (resp. španělská vláda, která si půjčí na jejich záchranu). Podle nedávno dokončeného auditu by měly potřebovat 60 mld. EUR. Spekuluje se ale, že částka nakonec bude nižší, jen asi 40 mld. Zbytek bude pokryt ze soukromých zdrojů nebo restrukturalizací bank. K transakci by mělo dojít v listopadu po schválení detailů Evropskou komisí. 

Německá průmyslová výroba se v srpnu propadla o –1,4% r/r, což je o dvě desetiny lepší číslo než očekával trh. Hlavním viníkem poklesu je stavebnictví, naopak výroba energie o 1,5 % rostla. Meziměsíčně průmysl zpomalil o 0,5%, což není zas tak hrozné číslo vzhledem k tomu v jaké situaci se teď celá Evropa nachází. Pozitivní zprávou navíc byla čísla za obchodní bilanci. Ta vykázala nejvyšší přebytek za posledních 5 let a to především díky silnému exportu, rostl o 2,4% m/m, přičemž se čekal naopak mírný pokles. 

Inspektoři trojky včera dlouze probírali report o řeckém programu úspor. A nenašli shodu ani mezi sebou. Jedním ze sporných bodů je návrh na prodloužení času na zavedení úsporných opatření. zatímco MMF je pro, některé země EMU s tím stále nesouhlasí. 

skoleni_13_10

OECD ve své pravidelné měsíční zprávě o něco zhoršila výhled na světovou ekonomiku včetně USA a Německa. U Číny ke změně nedošlo. To Světová banka naopak výhled na Čínu a celou Asii zhoršila. Podobně MMF zhoršil výhled na EMU a UK. V obou případech očekává letos pokles ekonomiky a příští rok jen slabý růst (EMU 0,2% a UK 1,1%). 

V ČR včera vyšla sada dat. Nejdůležitější a také nejzajímavější byla průmyslová produkce. Ta se propadla o 3,1% r/r. Trh čekal mírný růst. Problém se ale netýká jen srpna, ale prakticky celého roku. ČSÚ revidoval směrem dolu všechny m/m růsty od letošního února. Po této revizi dává výkon domácího průmyslu větší smysl vzhledem k vývoji v Německu a českému PMI. Klesly i nové zakázky, což pro následující měsíce také nevěstí nic dobrého. Z dalších dat vyšla ještě nezaměstnanost, která lehce vzrostla na 8,4%. Pozitivní zprávou tak zůstává jen obchodní bilance, která si v srpnu připsala přebytek 16,9 mld. Kč, o miliardu víc než čekal trh. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).