Hlavní navigace

První kvartál byl pro akciové trhy nejsilnější od roku 2015

3. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Přestože americké akcie v pátek zakončily s mírnými ztrátami, nic to nezměnilo na tom, že první čtvrtletí dopadlo nejlépe od roku 2015.

Hlavní události

Většinový vlastník Fortuny v pátek informoval o záměru odkoupit od minoritních akcionářů zbývající, zhruba 32% podíl a stáhnout společnost z pražské i varšavské burzy.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.

Začátek prvního týdne druhého čtvrtletí bude ve znamení indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a to jak v eurozóně, tak v jednotlivých evropských zemích. V eurozóně pak budou zveřejněny také míry nezaměstnanosti. V USA dnes přijdou na řadu finální březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a stavební výdaje za únor.

Obchodování na zámořských trzích

Přestože americké akcie v pátek zakončily s mírnými ztrátami, nic to nezměnilo na tom, že první čtvrtletí dopadlo nejlépe od roku 2015. Index S&P 500 sice v pátek odevzdal drobné 0,2 %, nicméně za první tři měsíce tohoto roku si připsal 5,7 %. Index Dow Jones Industrial si vedl podobně, když i přes páteční 0,3% pokles od začátku roku posílil o 4,9 %. Cena černého zlata se udržela nad 50 USD/barel a připsala si tak letošní nejvyšší týdenní nárůst v optimistickém očekávání, že OPEC bude pokračovat v omezování těžby.

V Asii dnes mají čínské a taiwanské trhy svátek a tak první obchodní den nového čtvrtletí zahájil japonské a hongkongské trhy optimistickou náladu. Setrvání ceny ropy nad 50 USD/barel pomohlo japonským indexům se odrazit od propadů minulého týdne, které vymazaly veškeré jejich letošní zisky. Oba japonské indexy si v dnešním obchodování připsaly kolem 0,5 %, když je nejvíce táhly nahoru technologické tituly, které v minulých třech měsících zažily nejlepší čtvrtletí za posledních pět let. Hongkongský index Hang Seng posiluje okolo 0,3 %.

Vývoj druhého čtvrtletí na globálních akciových trzích bude do velké míry záležet na tom, jak politické události zastíní relativně optimistický ekonomický výhled. První klopýtnutí presidenta Donalda Trumpa při schvalování zdravotnické reformy nebylo dobrým signálem. V Evropě pak budou francouzské volby indikátorem síly růstu populismu.

Fortuna Entertainment Group

Majoritní vlastník Fortuny, Fortbet Holdings v rukou investiční skupiny Penta, v pátek informoval o záměru odkoupit od minoritních akcionářů zhruba 32% podíl. Společnost Fortbet nabídla cenu 98,69 CZK, resp. 15,43 PLN za akcii. Odkup by měl být zahájen na pražském i varšavském trhu 21. dubna a nabídkové období skončí 20. června. Vzhledem k tomu, že společnost je registrována v Dánsku, musí pro potenciální vytěsnění minoritních vlastníků vlastník Fortuny získat 95% podíl. Po oznámení cena akcií společnosti prudce klesla ze 110 CZK na 100 CZK. Do konce obchodování však většinu ztráty umazala a zakončila na 108 CZK za akcii.

Nabídnutou cenu 98 CZK za akcii vnímáme jako nízkou a předpokládáme, že pro získání 95% podílu ji bude muset majoritní vlastník navýšit. Přesvědčení investorů ve vyšší hodnotu akcie než nabízenou odkupní cenu indikoval i relativně rychlý návrat ceny akcie, která po úvodní rychlé ztrátě 9% do konce pátečního obchodování nabrala 8 % zpět. Neočekáváme, že by zprávy měly mít zásadní vliv na dnešní vývoj ceny akcie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).