Hlavní navigace

Průzkumy k referendu o BREXITu posílá akcie na dno

13. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Závěr minulého týdne nebyl rizikovým aktivům vůbec nakloněný, což se dotklo i akciových trhů ve Spojených státech. Index S&P 500 v pátek odepsal 0,9 % a přišel tak o všechny své zisky z minulého týdne, když zakončil se ztrátou necelých dvou desetin procent.

Chemička Spolana je opětovně součástí skupiny Unipetrol.

Západoevropské akcie by měly týden zahájit hlubokým propadem.

Ve Spojených státech vyjde dnešek z pohledu makrodat nazprázdno. Nicméně během týdne se dočkáme maloobchodních tržeb a inflace, ve středu pak závěrů ze zasedání FOMC. I v Evropě bude pondělí na nové údaje slabé. Během týdne bude zajímavými čísly průmyslová výroba či inflace.

Société Générale snížila doporučení pro polskou těžařskou společnost KGHM na prodat.

Obchodování na zámořských trzích

Závěr minulého týdne nebyl rizikovým aktivům vůbec nakloněný, což se dotklo i akciových trhů ve Spojených státech. Index S&P 500 v pátek odepsal 0,9 % a přišel tak o všechny své zisky z minulého týdne, když zakončil se ztrátou necelých dvou desetin procent. Nejhůře se dařilo během páteční seance energetickému a finančnímu sektoru. Důvodem je nervozita před nadcházejícím referendem o výstupu Velké Británie z Evropské unie, když poslední průzkumy opuštění EU mírně favorizovaly. Volatilita na trzích tak zaznamenala nejvyšší skok za posledních pět měsíců. Událostí tohoto týdne bude zasedání americké centrální banky. Rostoucí turbulence na trzích jsou dalším hřebíčkem do rakve možnému zvýšení úrokových sazeb v tomto týdnu.

skoleni_29_6

V červeném odstartovaly nový týden i asijské burzy. Těžko bychom hledali trh, kde akcie rostou. Vůbec nejhůře se daří japonským akciím, které odevzdávají 3,5 %, když hlavní brzdou je posilují jen. Čínské akcie v závěru seance klesají o více jak 2,5 %, ztráty přes dvě procenta zaznamenávají i burzy v Jižní Koreji nebo na Tajwanu.

Unipetrol

Unipetrol po deseti letech získal nazpět 100% podíl v chemické společnosti Spolana za 1 mil. EUR od společnosti Anwil. Ta je rovněž součástí skupiny PKN Orlen. Dle vyjádření Unipetrolu, převzetí plné kontroly nad aktivy a činnostmi společnosti Spolana umožní Unipetrolu být odolnější a pružnější ve výrobní optimalizaci, výrobě a prodeji etylenu, díky čemuž se Unipetrol stane více integrovaným. Zprávu vnímáme pro cenu akcií neutrálně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).