Hlavní navigace

Průzkum PMI naznačuje, že se tuzemský zpracovatelský průmysl připojuje ke globálnímu oživení

1. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v říjnu více, než se čekalo a nachází se na pětiměsíčním maximu.

Zrychlil se růst výroby a nových objednávek: zejména vývoj objednávek je klíčový pro výkon zpracovatelského průmyslu v dalších měsících.

Rostly i exportní objednávky, a to poprvé za uplynulé čtyři měsíce.

Tuzemští výrobci tak začínají profitovat z oživení průmyslové aktivity na globální úrovni, nicméně růst exportních objednávek zatím není nijak ohromující a v dalších měsících snad bude následovat jeho zrychlení.

skoleni_4_3

Příznivé signály ohledně situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu přicházejí poté, co průzkum PMI před několika dny přinesl pozitivní signály ohledně vývoje ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně. Příznivě vyzněly průzkumy PMI také v případě rozvíjejících se ekonomik (Čína, Indie, Rusko). Globální průzkumy aktivity v průmyslu ve vyspělých ekonomikách vyšly příznivě již v případě září a říjen pak signalizuje další zlepšení. To je velmi důležité pro exportně orientovanou českou ekonomiku, kde průmysl hraje zásadní roli, obecně jde ale o důležitou zprávu i pro středoevropský region jako celek.

Po několika slabších měsících došlo v tuzemském průmyslu k obnovení růstu exportních objednávek, nicméně hlavním tahounem poptávky stále zůstávají domácí objednávky. Jinými slovy: pokud si globální průmyslová aktivita udrží slušnou formu i ve zbytku roku, což se z dnešního pohledu jeví jako pravděpodobné, tak by se měl růst exportních objednávek dále zvyšovat. Každopádně, právě vývoj objednávek je alfou a omegou pro výhled průmyslové aktivity jako celku a zde lze konstatovat, že říjnový průzkum přináší pro tuzemský průmysl dobré zprávy. I tak ale dle všeho zůstane indikátor PMI v případě tuzemského zpracovatelského průmyslu pod úrovněmi, jež byly vykazovány počátkem letošního roku. V tomto smyslu lze zopakovat, že tuzemský průmysl má zřejmě již tu lepší část letošního roku za sebou, nicméně vykročení do závěrečného čtvrtletí je solidní a ve zbývajících měsících letošního roku může následovat další zlepšení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).