Hlavní navigace

Průtahy schvalování zdravotní reformy v USA brzdí akciové trhy

24. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Akcie v USA včera v marném čekání na schválení zdravotní reformy americkým kongresem mírně oslabily.

Hlavní události

ČEZ včera neplánovaně odstavil druhý blok jaderné elektrárny Dukovany.

Západoevropské akcie dnes zahájí smíšeně.

Pozornost investorů bude dnes poutat série předběžných indexů nákupních manažerů za březen a to jak za celu eurozónu tak v Německu a Francii. Ekonomové SG očekávají, že dojde k snížení PMI indikátorů. I přes tento pokles zůstanou vyhlídky eurozóny dobé. Jejich předpověď na úrovni 55,2 bodu pro kompozitní indikátor eurozóny je konzistentní s růstem HDP o 0,6 % q/q v Q1 17. Ve Spojených státech kromě předběžných indexů nákupních manažerů vyjde ještě zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.

Hospodářské výsledky dnes oznámí italský distributor plynu Italgas SPA.

Analytici Société Générale snížili doporučení německé pojišťovací skupině Allianz na Prodat.

Obchodování na zámořských trzích

Akcie v USA včera v marném čekání na schválení zdravotní reformy americkým kongresem mírně oslabily. Index S&P 500 po celodenním přešlapování kolem nuly ztratil nepatrných 0,1 %. 0,4% propad ropných společností, které stahovala dolů třetím dnem klesající cena ropy, kompenzovaly 0,2% zisky bank. Investoři spíše vyčkávali na výsledek hlasování o zdravotní reformě, které se nakonec protáhne až do dneška a tak zobchodovaný objem včera výrazně zaostal za průměrem, když 8 z 11 sektorů obchodovalo pod 30denním průměrem.

V Asii japonský Topix umazal část ztrát z tohoto týdne a zakončil s 0,9% ziskem, když japonský jen po devítidenním růstu poprvé oslabil. Jeho druhý japonský kolega Nikkei přidal podobně 0,9 %. Naopak se dnes příliš nedaří hongkongským trhům, když index Hang Seng odepisuje 0,2 %. Čínským trhům pomáhají k růstu okolo 0,5 % dobré výsledky největší čínské offshore ropné společnosti Cnooc. Naopak největšímu čínskému producentovi mléčných výrobků China Huishan Dairy Holding se nedařilo a po ohlášení slabých výsledků jeho akcie ztratily 85 %. Do konce měsíce budou ještě v Číně zveřejňovat výsledky PetroChina a China Construction Bank.

Investoři dnes budou směřovat svoji pozornost především do USA, kde se včerejší schvalování zdravotnické reformy protáhlo až do dneška, což není příliš optimistickou zprávou pro trhy. Prezident Trump dal jednoznačně najevo, že není dál co diskutovat a je třeba rozhodnout, ať už bude výsledek jakýkoliv. Pokud se republikánům podaří reformu schválit, měla by výrazně snížit státní výdaje na zdravotnictví a uvolnit zdroje pro trhy tak očekávanou prorůstovou politiku, snižování daní a investice do infrastruktury.

skoleni_13_10

ČEZ

ČEZ včera neplánovaně odstavil druhý blok jaderné elektrárny Dukovany z důvodu kontroly netěsností. Blok byl 18. března spuštěn po ukončení plánované odstávky. V dukovanech tak budou stát dva ze čtyř bloků. Od 20. ledna podle plánu nevyrábí elektřinu první blok, dodávky do sítě by u něj měly být obnoveny v polovině května.

Přestože odstávka nemusí mít zásadní vliv do hospodaření společnosti, je negativním signálem, neboť ukazuje na pokračující technické potíže v jaderných zdrojích, u kterých společnost plánovala v letošním roce navýšení výroby z 24 na 28 TWh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).